Auchentoshan American Oak

Yazan: theviski
1870 görüntüleme
Viski: Auchentoshan American Oak
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Auchentoshan
Şişeleyici: Auchentoshan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Auchentoshan damıtımevinin geçmişi 1823 yılına kadar uzanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının bombardımanı nedeniyle ağır hasar gören damıtımevi, üretimini savaş boyunca durdurmak zorunda kalmıştır. Yıllar içinde sahipleri değişen damıtımevi 1984 yılında Morrison Bowmore’a satılmıştır. Morrison Bowmore’a 1989 yılında Japon Suntory grubunun yatırım yapmaya başlaması ve 2014 yılında tam kontrolüne almasıyla damıtımevi de Suntory grubuna katılmıştır. Damıtımevinin dikkat çeken bir özelliği, diğer pek çok İskoç damıtımevinin aksine Lowlands bölgesinde uygulanan “üçlü distile” sistemiyle üretim yapmasıdır.

American Oak, yine üç distile tekniğiyle üretilmiş ve adından anlaşılacağı üzere Amerikan bourbon fıçılarında olgunlaştırılmış bir ekspresyondur.  Ülkemizde de satışta olan ekspresyon % 40 alkol oranına sahiptir.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, kuru üzüm ve çiçeksi kokular.

Skor: 56

Damak

Vanilya, çiçeksi tatlar, narenciye ve kuru meyve tatları.

Skor: 67

Bitiş

Kısa bitiş. Vanilya, kuru meyve ve narenciye aromaları.

Skor: 61

Genel

Auchentoshan American Oak üç distile olarak üretilen bir İskoç tek malt’ı olarak yumuşak içimli ama zengin karakterlere sahip olmayan bir viski. Viskiye yeni başlayanlar için belki ilk basamaktan önce bir antreman olabir ancak bunun için bile pek doğru olduğunu düşünmüyorum.

Skor: 61

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et