Auchentoshan 18

Yazan: theviski
839 görüntüleme
Viski: Auchentoshan 18
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Auchentoshan
Şişeleyici: Auchentoshan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Auchentoshan damıtımevinin geçmişi 1823 yılına kadar uzanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının bombardımanı nedeniyle ağır hasar gören damıtımevi, üretimini savaş boyunca durdurmak zorunda kalmıştır. Yıllar içinde sahipleri değişen damıtımevi 1984 yılında Morrison Bowmore’a satılmıştır. Morrison Bowmore’a, 1989 yılında Japon Suntory grubunun yatırım yapmaya başlaması ve 2014 yılında tam kontrolüne almasıyla damıtımevi de Suntory grubuna katılmıştır. Damıtımevinin dikkat çeken bir özelliği, diğer pek çok İskoç damıtımevinin aksine Lowlands bölgesinde uygulanan “üçlü distile” sistemiyle üretim yapmasıdır.

2008 yılında piyasaya sürülen Auchentoshan 18, olgunlama süresinin tamamını buron fıçılarda geçirmeisinin ardından %43 alkol oranıyle şielenmektedir.Auchentoshan 18 International Wine & Spirit Competition 2017 yılından Lowland kategorisinde Gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, vanilya, baharat, muz, kuru meyve, malt, karamel, meşe, bitkisel ve çiçeksi kokular.

Skor: 80

Damak

Muz, baharat, karamel, meşe, kuru üzüm, kuru yemiş, narenciye, krem karamel, çiçeksi ve bitkisel tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru üzüm, narenciye, karamel ve baharat aromaları.

Skor: 79

Genel

Auchentoshan 18, olgunlaştırıldığı burbon fıçılarının karakterlerini oldukça hoş bir şekilde yansıtan bir ekspresyon.Yumuşak içimli, dengeli yapısıyla çok hoş bir deneyim sunuyor.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et