Yamazaki 12

Yazan: theviski
1807 görüntüleme
Viski: Yamazaki 12
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Yamazaki
Şişeleyici: Suntory
Köken: Japonya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Yamazaki damıtımevi, Japonya’nın alkollü içki devi Suntory firmasının Japonya’da ki üç damıtım evinden biri ve bunların ilkidir. 1899 yılında şarap satışına başlayan Shinjiro Torii, Suntory firmasının temellerini atmıştı, ilerleyen yıllarda Shinjiro Torii, İskoç kalitesinde viski üretme isteğiyle 1923’de Yamazaki damıtımevini kurar. Günümüzde damıtımevi hala Suntory bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Yamazaki 12 Amerikan meşe, İspanyol meşe ve Japon meşe fıçılarında olgunlaştırılan viskilerin 12 yıllık bir olgunlaşma sürecini tamamlayarak evlendirilmesi ile ortaya çıkan bir ekspresyon. Son zamanlarda yerini Yamazaki Distilery Reserve ekspresyon 2003,2010 ve 2018 International Spirits Challenge’da Altın madalya, San Francisco World Spirits Competition 2009, 2010 ve 2013 yıllarında tekrardan altın madalya kazanan bir ekspresyon olarak karşımıza çıkıyor.

Tadım Notları

Burun

Tam bir meyve bahçesi, oldukça floral, sakura ve yasemin çiçeklerini takiben tarçın.

Skor: 90

Damak

Çok tatlı, portakal reçeli, tarçın, karanfil. Alkol biraz keskin ama rahatsız edici düzeyde değil.

Skor: 87

Bitiş

Orta uzunlukta, odunsu sıcak bir bitiş.

Skor: 88

Genel

Günüzde temini biraz zor ve maliyetli olan Yamazaki 12 umarım geri dödüğünde lezzetinden bir şey kaybetmez.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et