Yamazaki Distillery Reserve

Yazan: theviski
750 görüntüleme
Viski: Yamazaki Distiller’s Reserve
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Yamazaki
Şişeleyici: Suntory
Köken: Japonya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Yamazaki damıtımevi, Japonya’nın alkollü içki devi Suntory firmasının Japonya’daki üç damıtımevinden biri ve bunların ilkidir. 1899 yılında şarap satışına başlayan Shinjiro Torii, Suntory firmasının temellerini atmıştır. İlerleyen yıllarda Shinjiro Torii, İskoç kalitesinde viski üretme isteğiyle 1923’de Yamazaki damıtımevini kurar. Günümüzde damıtımevi hala Suntory bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Yamazaki Distiller’s Reserve, 2014 yılında üretimine başlanmış bir ekspresyon. Dünyada Japon viskilerine artan ilgiye yetişemeyen damıtımevi Yamazaki Distiller’s Reserve’ü 12 yıllık ekspresyon yerine ana ürün gamına katmıştır.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, çilek, meşe, karamel, bitter çikolata ve çiğ alkol kokuları.

Skor: 80

Damak

Koyu meyve, incir, karamel, baharat,vanilya ve karabiber tatları.

Skor: 78

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, tarçın, elma ve vanilya aromaları.

Skor: 79

Genel

Son yıllarda yıldızı parlayan viski ülkelerinden olan Japonya’nın bizlerle tanıştırdığı Yamazaki Distilery Reserve bulunduğunda tatma fırsatını kaçırmak istemeyeceğiniz bir viski. Özellikle Japon viskilerine meraklı olanların denemesi onlara bir farkındalık kazandıracaktır.

Skor: 79

Burun

Başta kiraz ve çilek olmak üzere kırmızı meyve notaları takiben, malt ve çiçeksi.

Skor: 78

Damak

Baharatlı ve kırmızı meyve hükümdarlığı devam ediyor. Vanilya ve ceviz.

Skor: 81

Bitiş

Orta uzunlukta, baharatlı ve şarabi bir bitişi var.

Skor: 73

Genel

Yamazaki Distillers Reserve Suntory’nin son yıllarda artan talebe yetişemeyip 12 yıllık muazzam ekspresyonun yerine geçici  olarak raflarda yerini aldı. Ancak kalıcı olacak gibi. Neyse Yamazaki 12 dönsün de Distillers Reserve’ün kalması yada piyasadan çekilmesi çok önemli değil.

Skor: 79

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et