The Famous Grouse

Yazan: theviski
7254 görüntüleme
Viski: The Famous Grouse
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Famous Grouse
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

The Famous Grouse’ un temelleri, 1896 yılında Matthew Gloag’un harmanladığı bir viskiye The Grouse ismini vermesiyle atılmıştır. O dönemde işletmenin adı Matthew Gloag & Son iken 1905 yılında günümüzde ki ismi olan The Famous Grouse olarak tescillenmiştir. Günümüzde halli hazırda markanın logosunda kullanılan keklik çizimi, markanın kurucusu Matthew Gloag’un kızı Phillippa’nın çizimini temel almaktadır. 1970 yılında markanın üçüncü kuşak sahibi Matthew Frederick Gloag’ın vefatından sonra aile, işletmeyi Highland Distillers grubuna satar, Highland Distillers ise 1999 yılında Edrington Group tarafından satın alınarak, günümüzde Edrington Group bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir. The Famous Grouse harmanının ilk üretimi, 1896 yılında Matthew Gloag’un ilk harmanı olan “Grouse” a dayanıyor.

Günümüzde İskoçya iç pazarında en çok satılan ekspresyon olma unvanına sahip olan The Famous Grouse’un içeriğinde ki başlıca tek malt viskiler ise The Macallan ve Highland Park damıtımevlerinden gelen viskilerdir.

Tadım Notları

Burun

Malt, meşe, vanilya, çiğ alkol, karamel, baharat, narenciye, kuru meyve, kuru yemiş, çimesi ve odunsu kokuları.

Skor: 73

Damak

Kuru meyve, malt, meşe, vanilya, baharat ve karanfil tatları.

Skor: 71

Bitiş

Kısa-Orta bir bitiş. Meşe, vanilya, kuru meyve ve kuru üzüm aromaları.

Skor: 66

Genel

The Famous Grouse yumuşak içime sahip olması her ne kadar artı hanesinde yer alsada zengin olmayan damak ve bitiş profilleri çok keyif vermiyor. Daha çok odunsu profille ön plana çıkan ekspresyon açıkçası bu profili öğrenmek için iyi bir seçenek.

Skor: 70

Burun

Yoğun malt ve tahıl kokularını takiben meşe ve daha geriden bisküvi ve elma.

Skor: 69

Damak

Malt burunda olduğu gibi ön planda, biraz daha tatlı, karamel ve vanilyaya ek olarak hafif bir is.

Skor: 71

Bitiş

Orta uzunluka, tatlı ve tahılsı bir bitiş.

Skor: 73

Genel

İskoçya’nın en çok satan viskisi.  Bence bunun tek sebebi uygun fiyatı değil fiyatına oranla sunduğu lezzet.

Skor: 70

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et