Naked Grouse

Yazan: theviski
1366 görüntüleme
Viski: Naked Grouse
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: The Macallan ve Highland Park
Şişeleyici: Naked Grouse
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

The Famous Grouse’un temelleri, 1896 yılında Matthew Gloag’un harmanladığı bir viskiye The Grouse ismini vermesiyle atılmıştır. O dönemde işletmenin adı Matthew Gloag & Son iken 1905 yılında günümüzdeki ismi olan The Famous Grouse olarak tescillenmiştir. Günümüzde halihazırda markanın logosunda kullanılan keklik çizimi, markanın kurucusu Matthew Gloag’un kızı Phillippa’nın çizimini temel almaktadır. 1970 yılında markanın üçüncü kuşak sahibi Matthew Frederick Gloag’ın vefatından sonra aile, işletmeyi Highland Distillers grubuna satmıştır. Highland Distillers ise 1999 yılında Edrington Group tarafından satın alınmış ve günümüzde Edrington Group bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Naked Grouse markanın 2011 yılında piyasaya sürdüğü bir ekspresyondur. Standart The Famous Grouse’dan farklı olarak yıllandırılma işleminin bir kısmında, ilk dolum şeri fıçılarda yıllandırılmış viskiler kullanılıyordu. 2017 yılında üretimine son verilen bu ekspresyon, 2017 yılından itibaren aynı isimle “malt harmanı” olarak üretilmeye başlanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Elma, karamel, kokular, baharat, vanilya, çiğ alkol ve odunsu kokular.

Skor: 81

Damak

Koyu meyve, kuru meyve, baharat, tarçın, vanilya, karamel ve meşe.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, baharat, tarçın ve karamel aromaları.

Skor: 81

Genel

Naked Grouse güzel koyu meyve ve baharat tatlarını dengeli bir şekilde sunan ve ülkemizde bulunabilen güzel bir blend. İçimi keyifli dengeli ve kıvamlı. Naked Grouse’un aynı zamanda blended malt ekspresyounda bulunuyor. Alırken şişeleri okumakta fayda var.

Skor:81

Burun

Şeri etkisi hakim, armut başta olmak üzere taze meyve ve arkadan gelen tuzlu karamel.

Skor: 75

Damak

Şeri buruna göre biraz daha geri planda, yoğun ahşap ve tahılı takiben fındık ve meyve aromaları.

Skor: 78

Bitiş

Orta uzunluka. Mentol, tütün ve meşe. Biraz damak kurutuyor.

Skor: 72

Genel

Üretimi duran harman, aynı isimle malt harmanı olarak piyasaya tekrar sürüldü. İkisini de tatmış biri olarak, Eski Naked Grouse’yi beğenmiş olsam da, yeni malt harmanı çok daha ön plana çıkıyor.

Skor:75

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et