Red Breast 12

Yazan: theviski
1814 görüntüleme
Viski: Red Breast 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Irish Ditillers
Şişeleyici: Redbreast
Köken: İrlanda
Tip: Single Pot Still
Yaş: 12

Redbreast bir damıtımevi değildir. 20.yy’ın başlarında İrlanda’nın en büyük damıtımevi evi olan Bow Street’te üretilmiş viskilerin bir kısmını satın alıp, kendi markalarıyla şişeleyen W&A Gilbey firmasının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Markaya dair bilinen ilk kayıt 1912 yılında The Irish Times gazetesinde yayımlanan bir reklamdır. 1960’lı yıllarda ortaya çıkan Irish Distillers firması, kendi damıtımevlerinde üretilen alkollü içkilerin başka tüccarlar tarafından satın alınıp şişelenmesini yasaklamak istedi. Bu süreçte W&A Gilbey, Irish Distillers ile anlaşarak Redbreast için viski temin edebilmeye devam etmiştir. 1971 yılında Bow Street damıtımevi kapatılmıştır. Üretim Cork şehrindeki Midleton damıtımevine taşınmıştır. Üretim 1975 yılında açılan New Midleton damıtımevine taşınmıştır. 1985 yılında Gilbey’s Redbrest’in üretimini durdurmuştur. 1986 yılında Irish Distillers Redbreast’in isim haklarını satın almıştır. 1991 yılında Irish Distillers tarafından Redbreast 12 şişelenerek marka diriltilmiştir. 2011 yılında Redbreast 12 Cask Strenght piyasaya sunulmuştur. 2013 yılında Redbreast 21 piyasaya sunulmuştur.

Redbreast 12 İlk kez 1912 yılında piyasaya sunulmuştur. (1991 yılında diriltilen markanın da çıkış ekspresyonu olmuştur.). İrlanda’ya özgü single pot still metoduyla üretilmiştir. 12 yıllık olgunlaştırma sürecini burbon ve şeri fıçılarda geçirmiştir. %40 alkol oranıyla şişelenen ekspresyona renklendirici karamel eklenmekle birlikte, soğuk filtrasyon da uygulanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Armut, vanilya, karamel, yeşil elma, narenciye, karabiber, çiçeksi ve bitkisel kokular.

Skor: 83

Damak

Narenciye, tahıl, vanilya, armut, yeşil elma, çiçeksi ve bitkisel tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun süreli bir bitiş. Karabiber, armut, elma, vanilya ve çiçeksi aromalar.

Skor: 82

Genel

Redbreast 12 yumuşak içimli, içerdiği lezzetleri bize net bir şekilde sunan her yudumda dahada keyif veren ve denemeyi hak eden bir İrlanda viskisi ayrıca ülkemizde erişilebilir olması gayet sevindirici.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et