Red Breast 12 Cask Strenght

Yazan: theviski
817 görüntüleme
Viski: Red Breast 12 Cask Strenght Batch No: B1/16
Alkol Oranı: %57,2
Damıtım Evi: Irish Distillers
Şişeleyici: Redbreast
Köken: İrlanda
Tip: Single Pot Still
Yaş: 12

Redbreast bir damıtımevi değildir. 20.yy’ın başlarında İrlanda’nın en büyük damıtımevi evi olan Bow Street’te üretilmiş viskilerin bir kısmını satın alıp, kendi markalarıyla şişeleyen W&A Gilbey firmasının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Markaya dair bilinen ilk kayıt 1912 yılında The Irish Times gazetesinde yayımlanan bir reklamdır. 1960’lı yıllarda ortaya çıkan Irish Distillers firması, kendi damıtımevlerinde üretilen alkollü içkilerin başka tüccarlar tarafından satın alınıp şişelenmesini yasaklamak istedi. Bu süreçte W&A Gilbey, Irish Distillers ile anlaşarak Redbreast için viski temin edebilmeye devam etmiştir. 1971 yılında Bow Street damıtımevi kapatılmıştır. Üretim Cork şehrindeki Midleton damıtımevine taşınmıştır. Üretim 1975 yılında açılan New Midleton damıtımevine taşınmıştır. 1985 yılında Gilbey’s Redbrest’in üretimini durdurmuştur. 1986 yılında Irish Distillers Redbreast’in isim haklarını satın almıştır. 1991 yılında Irish Distillers tarafından Redbreast 12 şişelenerek marka diriltilmiştir. 2011 yılında Redbreast 12 Cask Strenght piyasaya sunulmuştur. 2013 yılında Redbreast 21 piyasaya sunulmuştur.

RedbreastCaskStrenght 12, üretimine 2011 yılında başlanan ekspresyon, adından anlaşılacağı gibi fıçı gücünde su katılmadan şişeleniyor. Üretim tekniği olarak İrlanda’ya özgü Single Pot Still (imbiklerde) üretilen ekspresyon, tek damıtımevinden çıkıyor, peki niye single malt yazmıyor diyen dostları duyar gibiyim, çünkü üretiminde maltlanmış arpanın yanı sıra, maltlanmamış yeşil arpa da kullanılmakta. İrlanda usulüne uygun olarak üç kere distile edilen viski, ex-bourbon ve ex-şeri fıçılarında yıllandırılıyor. B1/16 parti numarasına ait şişelemeler %57,2 alkol oranıyla fıçı gücünde şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Uhu, meşe, narenciye,limon, koyu meyve, baharat ve odunsu kokular.

Skor: 78

Damak

Damak kurutan ilk yudum. Karamel, esmer şeker, koyu meyve, narenciye, vanilya, kırmızı şarap, ve odunsu tatlar.

Skor: 83

Bitiş

Orta-Uzun Bitiş. Narenciye, limon, baharat, koyu meyve ve odunsu aromalar.

Skor: 82

Genel

Damak kurutan bir viski tabirini tecrübe etmek istiyorsanız Redbreast 12 Cask Strenght’i denemeniz gerekiyor bu tanımı ben bu viski ile anladım. Burun da biraz daha zengin bir profil almayı çok isterdim ancak malesef bu pek mümkün olmadı.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et