Red Breast 21

Yazan: theviski
907 görüntüleme
Viski: Red Breast 21
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: New Midleton
Şişeleyici: Redbreast
Köken: İrlanda
Tip: Single Pot Still
Yaş: 21

Redbreast bir damıtımevi değildir. 20.yy’ın başlarında İrlanda’nın en büyük damıtımevi evi olan Bow Street’te üretilmiş viskilerin bir kısmını satın alıp, kendi markalarıyla şişeleyen W&A Gilbey firmasının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Markaya dair bilinen ilk kayıt 1912 yılında The Irish Times gazetesinde yayımlanan bir reklamdır. 1960’lı yıllarda ortaya çıkan Irish Distillers firması, kendi damıtımevlerinde üretilen alkollü içkilerin başka tüccarlar tarafından satın alınıp şişelenmesini yasaklamak istedi. Bu süreçte W&A Gilbey, Irish Distillers ile anlaşarak Redbreast için viski temin edebilmeye devam etmiştir. 1971 yılında Bow Street damıtımevi kapatılmıştır. Üretim Cork şehrindeki Midleton damıtımevine taşınmıştır. Üretim 1975 yılında açılan New Midleton damıtımevine taşınmıştır. 1985 yılında Gilbey’s Redbrest’in üretimini durdurmuştur. 1986 yılında Irish Distillers Redbreast’in isim haklarını satın almıştır. 1991 yılında Irish Distillers tarafından Redbreast 12 şişelenerek marka diriltilmiştir. 2011 yılında Redbreast 12 Cask Strenght piyasaya sunulmuştur. 2013 yılında Redbreast 21 piyasaya sunulmuştur.

Redbreast 21 ilk kez 2013 yılında piyasaya sunulmuştur. İrlanda’ya özgü single pot still metoduyla üretilmiştir. 21 yıllık olgunlaştırma sürecini burbon ve ilk dolum oloroso şeri fıçılarda geçirmiştir. %46 alkol oranıyla şişelenen ekspresyona renklendirici karamel eklenmekle birlikte, soğuk filtrasyon da uygulanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Malt, koyu meyve, baharat, kuru meyve, karamel, karanfil, kuru yemiş, kırmızı elma, tütün ve tropik meyve kokuları.

Skor: 87

Damak

Koyu meyve, baharat, mentol, şeftali, karamel, yer fıstığı, kırmızı elma ve odunsu tatlar.

Skor: 89

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Olgun meyve, baharat ve koyu meyve aromaları.

Skor: 87

Genel

Redbreast 21 burunda çok hoş kokular ile karşılamasının ardından, damakta yağlı ve ağzı sıvayan yapısının üzerine oldukça uzun süreli bitişi ile keyifli bir deneyim sunuyor. Fiyat baremi biraz yüksek olsada denenmeyi kesinlikle hakediyor.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et