Lagavulin 13 2021 Feis Ile

Yazan: theviski
695 görüntüleme
Viski: Lagavulin 13 2021 Feis Ile
Alkol Oranı: %56,1
Damıtım Evi: Lagavulin
Şişeleyici: Lagavulin
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 13

İskoçya’nın Islay bölgesinin efsanevi damıtımevi Lagavulin, resmi olarak 1816 yılında faaliyetine başlamıştır. Şu anda dünyanın en büyük alkollü içecek şirketlerinden biri olan Diageo bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, bölgedeki diğer damıtımevlerinden farklı olarak uyguladığı yavaş distilasyon yöntemi ve armut şeklinde basık imbikleri ile ünlüdür. Lagavulin’in okunuşu Lag a’ Mhuilinn şeklinde olup Keltçede kelime karşılığı “değirmen oyuğu” dur.

Lagavulin 13 2021 Feis Ile olgunlaşma süresini tekrar dolum Amerikan meşe fıçılarda geçirmesinin ardından, içi yüksek seviyede yakılmış porto şarap fıçılarında bitiş verilmesi ile ortaya çıkan bir ekspresyon olarak %56,1 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Lagavulin 16’yi sıklıkla tüketen birisi için turbadan önce iyot ve tatlı kuru meyve (kayısı gibi) ile daha hafif citrus ve isli notalar.

Skor: 90

Damak

Baharat (zencefil) ile iyotsu notalar ilk planda geliyor. Arkasında kuru üzüm, kuru kayısı. Turba her daim eşlik ediyor.

Skor: 92

Bitiş

Orta uzun arası ama uzuna bir tık daha yakın bir bitiş.

Skor: 90

Genel

56,1 abv’e rağmen içtiğim en rahat içimli ve tatlılığı/citrus etkisi bir tık daha az olan bir ekspresyon. Köşeli olmayan, gayet dengeli bir viski.

Skor: 91

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et