Lagavulin 12 Special Release 2019

Yazan: theviski
894 görüntüleme
Viski: Lagavulin 12 Special Release 2019
Alkol Oranı: %56,4
Damıtım Evi: Lagavulin
Şişeleyici: Lagavulin
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

İskoçya’nın Islay bölgesinin efsanevi damıtımevi Lagavulin, resmi olarak 1816 yılında faaliyetine başlamıştır. Şu anda dünyanın en büyük alkollü içecek şirketlerinden biri olan Diageo bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, bölgedeki diğer damıtımevlerinden farklı olarak uyguladığı yavaş distilasyon yöntemi ve armut şeklinde basık imbikleri ile ünlüdür. Lagavulin’in okunuşu Lag a’ Mhuilinn şeklinde olup Keltçede kelime karşılığı “değirmen oyuğu” dur.

Diageo’nun her yıl limitli sayıda çıakrdığı Lagavulin 12 (2019) Special Release olgunlaşma süresinin tamamını kullanılmış Amerikan meşe fıçılarda geçirmektedir. Toplamda 60762 adet şişelenen ekspresyon %56,5 gibi yüksek bir alkol oranına sahiptir.

Tadım Notları

Burun

Karanfilli ayva kompostosu. Lagavulin 16’nın tatlı ve turbalı koku profiline yakın bir havayı yakalamak için bir süre havalandırmak ve hatta birkaç damla su katmak gerekebilir. Yine de alışıldık koku beklediğim kadar net gelmedi.

Skor: 82

Damak

Burunda olduğu gibi turba ve meyveyi 16 kadar buram buram alamadım. Cask strength olmasının bunda etken olduğunu düşünüyorum. Bu konuda örneğin Ardbeg Corryvreckan’dan geride kaldığını söyleyebilirim. karşılaştırmadan düşünüldüğünde hafif de olsa meyveli, turbanın tatminkar bir oranda denge sağladığı, zamana yayılarak yudumlanabilecek bir ekspresyon.

Skor: 85

Bitiş

Uzun ve kurutucu bir bitiş.

Skor: 86

Genel

Yılda 1 defa sınırlı sayıda çıkan bir ekspresyon. Ben 2019’u değerlendiriyorum. Rengi Lagavulin 16’ya nazaran çok daha açık. Olgunlaşmasının tamamının Amerikan meşe fıçılarda gerçekleştiği tahmin ediliyor. Cask strength ekspresyonlara mesafeli birisi olarak ve fiyat performans açısındanda bakıldığında 16’yı tercih etmeye devam ederim.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et