Kilchoman Sanaig

Yazan: theviski
978 görüntüleme
Viski: Kilchoman Sanaig
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Kilchoman
Şişeleyici: Kilchoman
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Kilchoman damıtımevi 2005 yılında daha önceden bağımsız şişelemeler yapmakta olan Anthony Wills tarafından Islay adasında kurulmuştur. Kilchoman 124 yıllık uzun bir aradan sonra Islay adasında yeni inşa edilen ilk damıtımevidir. Üretimde “farm distellery” çiftlik damıtımevi prensibini uygulayan Kilchoman bu durumdan dolayı kendi maltlanmış arpasını kendi bünyesinde üretip, kendi kendine yeten bir tesis olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İlk açıldığında yıllık 240.000 litre alkol üretimi yapan damıtımevi, 2019 yılında yaptığı yatırımla kapasitesini iki katına çıkarıp yıllık 480.000 litre kapasiteye ulaşmıştır.

Kilchoman Sanaig, ilk kez 2016 yılında piyasaya sunularak damıtımevinin çekirdek ürün grubuna dahil olmuştur. Ekspresyon adını Islay adasının Pasifik kıyısında bulunan Sanaig Körfez’inden almaktadır. 50ppm olarak damıtılan alkol olgunlaştırma sürecini bourbon fıçılarda ve oloroso şeri fıçılarda geçirmektedir. Yaş belirtmeyen Sanaig, tahminen 6 yıllık bir olgunlaştırma süresine sahip. Bu süre boyunca ayrı ayrı bourbon ve oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırılan alkol, daha sonrasında ağırlıklı olarak şeri fıçılardan gelen alkol olmak üzere evlendirilerek %46 alkol oranıyla şişelenmektedir. İçeriğinde renklendirici karamel barındırmayan Sanaig’de soğuk filtrasyonda uygulanmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Turba, iyot, kuru üzüm, narenciye, koyu meyve, baharat ve kuru meyve kokuları.

Skor: 87

Damak

Koyu meyve, turba, kiraz, tuzlu karamel, erik, bitter çikolata ve tatlı şeri tatları.

Skor: 88

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, karamel, baharat, turba ve bitter çikolata aromaları.

Skor: 85

Genel

Kilchoman Sanaig, turbalı viskilerede şeri dokunuşunu sevenlerin hoşuna gidecek bir ekspresyon. Rahat içimli, kıvamlı ve dengeli bir ekspresyon olan sanaig şeri ve turba etkisinin çok hoş bir şekilde harmanlandığı bir şişeleme olarak denenmeyi kesinlikle hakediyor.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et