Kilchoman Machir Bay

Yazan: theviski
1125 görüntüleme
Viski: Kilchoman Machir Bay
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Kilchoman
Şişeleyici: Kilchoman
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Kilchoman damıtımevi 2005 yılında daha önceden bağımsız şişelemeler yapmakta olan Anthony Wills tarafından Islay adasında kurulmuştur. Kilchoman 124 yıllık uzun bir aradan sonra Islay adasında yeni inşa edilen ilk damıtımevidir. Üretimde “farm distellery” çiftlik damıtımevi prensibini uygulayan Kilchoman bu durumdan dolayı kendi maltlanmış arpasını kendi bünyesinde üretip, kendi kendine yeten bir tesis olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İlk açıldığında yıllık 240.000 litre alkol üretimi yapan damıtımevi, 2019 yılında yaptığı yatırımla kapasitesini iki katına çıkarıp yıllık 480.000 litre kapasiteye ulaşmıştır.

Kilchoman Machir Bay, damıtımevinin temel şişelemesi olarak 2009 yılında sunulmuştur. Ekspresyon adını damıtımevinin bulunduğu konumda olan Machir Koy’undan (Bay) almaktadır. 50ppm olarak damıtılan alkol olgunlaştırma sürecini bourbon fıçılarda ve oloroso şeri fıçılarda geçirmektedir. Yaş belirtmeyen Machir Bay tahminen 6 yıllık bir olgunlaştırma süresine sahip. Bu süre boyunca ayrı ayrı bourbon ve oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırılan alkol, daha sonrasında ağırlıklı olarak bourbon fıçılardan gelen alkol olmak üzere evlendirilerek %46 alkol oranıyla şişelenmektedir. İçeriğinde renklendirici karamel barındırmayan Machir Bay’de soğuk filtrasyonda uygulanmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Turba, iyot, limon, armut, baharat, vanilya, kuru meyve ve çiçeksi kokular.

Skor: 84

Damak

Turba, narenciye, baharat, vanilya, kuru üzüm, bal, malt, tereyağ, karamel ve çiçeksi tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Karabiber, tuz, narenciye, karamel ve vanilya aromaları.

Skor: 84

Genel

Kilchoman Machir Bay, burunda güzel kokularla karşılamasının ardından damakta biraz yakıcı ilk yudumun ardından uzun bitişiyle keyifli bir deneyim sunuyor. Islay bölgesini merakedenlerin ve isli viski severlerin kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et