Glenglassaugh Torfa

Yazan: theviski
2340 görüntüleme
Viski: Glenglassaugh Torfa
Alkol Oranı: %50
Damıtım Evi: Glenglassaugh
Şişeleyici: Glenglassaugh
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

1875 yılında yerel bir girişimci olan James Moir tarafından Highland bölgesinin kuzeyinde Sandend körfezinin kenarınada kurulan damıtımevinin, kelime anlamı olarak gri – yeşil vadidir. Yıllar 1894’ü gösterdiğinde dönemin dev firmalarından Highland Distillers ( günümüzde Edrington Group ) tarafından satın alınmıştır. 1898 yılında yaşanan Pattison krizinin etkilerini aşamayan tesis 1907 yılında kapanmak durumunda kalmıştır. 53 yıllık uzun bir aradan sonra viskiye olan ilginin artması sonucu 1960 yılında yeni baştan inşa edilmiştir. Talihsizlikten kurtulamayan damıtımevi 1986 yılında bir kez daha kapılarına kilit vurmuştur. Bu süreç ise 2008 yılında Rus yatırımcı grubu “Scaent” tarafından 5 milyon pound bedelle satın alınmasıyla son bulmuş ve üretime tekrar başlamıştır. Son olarak 2013 yılında The BenRiach Distillery Company tarafından satın alınan damıtımevi, ana şirketin 2016 yılında Brown-Forman tarafından satın alınmasıyla mevcut sahiplerine geçmiştir. Günümüzde başdamıtımcılığını Rachel Barrie’nin yaptığı damıtımevinde, aktif olarak çalışan iki imbikle yıllık bir milyon litre üretim yapmaktadır.

Glenglassaugh Torfa ekspresyonunun ilk şişelemesi 2014 yılında yapılmıştır. Yaş belirtmeyen ekspresyon olgunlaştırma sürecininin tamamını ex-bourbon fıçılarda geçirmiştir. Üretiminde PPM oranı belirtilmemiş yüksek miktarda turbalanmış arpa kullanılmaktadır. Renklendirici karamel içermeyen ve soğuk filtrasyon uygulanmayan ekspresyon %50 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, damla sakızı, malt, is, baharat, vanilya, kırmızı elma, armut, kuru meyve, çiçeksi ve bitkisel kokular.

Skor: 84

Damak

Turba, karabiber, ananas, elma, armut, karamel, meşe, tuz, kavun ve narenciye tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Turba, narenciye, meşe ve çimensi aromalar.

Skor: 82

Genel

Glenglassaugh Torfa dengeli profilleri ile keyifli bir içim sunuyor. Burundaki turba kadehte havalandıkça belirginleşmeye başlıyor, damak ve bitiş profillerinde ise daha net bir şekilde eşlik ediyor. Farklı yapıda turbalı ekspresyon denemek isteyen viskiseverlerin beğenerek tüketebileceği bir ekspresyon.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et