Glenglassaugh Revival

Yazan: theviski
1082 görüntüleme
Viski: Glenglassaugh Revival
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenglassaugh
Şişeleyici: Glenglassaugh
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

1875 yılında yerel bir girişimci olan James Moir tarafından Highland bölgesinin kuzeyinde Sandend körfezinin kenarınada kurulan damıtımevinin, kelime anlamı olarak gri – yeşil vadidir. Yıllar 1894’ü gösterdiğinde dönemin dev firmalarından Highland Distillers ( günümüzde Edrington Group ) tarafından satın alınmıştır. 1898 yılında yaşanan Pattison krizinin etkilerini aşamayan tesis 1907 yılında kapanmak durumunda kalmıştır. 53 yıllık uzun bir aradan sonra viskiye olan ilginin artması sonucu 1960 yılında yeni baştan inşa edilmiştir. Talihsizlikten kurtulamayan damıtımevi 1986 yılında bir kez daha kapılarına kilit vurmuştur. Bu süreç ise 2008 yılında Rus yatırımcı grubu “Scaent” tarafından 5 milyon pound bedelle satın alınmasıyla son bulmuş ve üretime tekrar başlamıştır. Son olarak 2013 yılında The BenRiach Distillery Company tarafından satın alınan damıtımevi, ana şirketin 2016 yılında Brown-Forman tarafından satın alınmasıyla mevcut sahiplerine geçmiştir. Günümüzde başdamıtımcılığını Rachel Barrie’nin yaptığı damıtımevinde, aktif olarak çalışan iki imbikle yıllık bir milyon litre üretim yapmaktadır.

Glenglassaugh Revival ekspresyonunun ilk şişelemesi 2012 yılında yapılmıştır. Yaş belirtmeyen ekspresyon olgunlaştırma sürecini ex-bourbon ve Avrupa şarap fıçılarda geçirmektedir. Renklendirici karamel içermeyen ve soğuk filtrasyon uygulanmayan ekspresyon %46 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Pamukşeker, tropik meyve, narenciye, tatlı malt, tuzlu karamel, tereyağ, kuru meyve, koyu meyve ve hindistan cevizi kokuları.

Skor: 89

Damak

Tropik meyve, tuz, nane, ananas, koyu meyve, baharat, tuzlu karamel, kuru üzüm, kuru erik ve muz tatları.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, tropik meyve, tuzlu karamel ve koyu meyve aromaları.

Skor: 84

Genel

Glenglassaugh Revival, havalanınca kendine gelen yakıcılığı azalan bir ekspresyon. Kıvamlı ve kremamsı yapısı damakta aldığınız hazzı arttırırken, dengeli yapısı ise denenmeyi hakettiğinin en büyük göstergelerinden.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et