Glenglassaugh Evolution

Yazan: theviski
1375 görüntüleme
Viski: Glenglassaugh Evolution
Alkol Oranı: %50
Damıtım Evi: Glenglassaugh
Şişeleyici: Glenglassaugh
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

1875 yılında yerel bir girişimci olan James Moir tarafından Highland bölgesinin kuzeyinde Sandend körfezinin kenarınada kurulan damıtımevinin, kelime anlamı olarak gri – yeşil vadidir. Yıllar 1894’ü gösterdiğinde dönemin dev firmalarından Highland Distillers ( günümüzde Edrington Group ) tarafından satın alınmıştır. 1898 yılında yaşanan Pattison krizinin etkilerini aşamayan tesis 1907 yılında kapanmak durumunda kalmıştır. 53 yıllık uzun bir aradan sonra viskiye olan ilginin artması sonucu 1960 yılında yeni baştan inşa edilmiştir. Talihsizlikten kurtulamayan damıtımevi 1986 yılında bir kez daha kapılarına kilit vurmuştur. Bu süreç ise 2008 yılında Rus yatırımcı grubu “Scaent” tarafından 5 milyon pound bedelle satın alınmasıyla son bulmuş ve üretime tekrar başlamıştır. Son olarak 2013 yılında The BenRiach Distillery Company tarafından satın alınan damıtımevi, ana şirketin 2016 yılında Brown-Forman tarafından satın alınmasıyla mevcut sahiplerine geçmiştir. Günümüzde başdamıtımcılığını Rachel Barrie’nin yaptığı damıtımevinde, aktif olarak çalışan iki imbikle yıllık bir milyon litre üretim yapmaktadır.

Glenglassaugh Evolution ekspresyonunun ilk şişelemesi 2013 yılında yapılmıştır. Yaş belirtmeyen viski olgunlaştırma sürecininin tamamını ex-bourbon fıçılarda geçirmiştir. Üretiminde turbalanmış arpa kullanılmamaktadır. Renklendirici karamel içermeyen ve soğuk filtrasyon uygulanmayan ekspresyon %50 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Olgun yeşil üzüm, ananas, vanilya, tropik meyve, tereyağlı kurabiye, çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 81

Damak

Malt, karamel, tropik meyve, baharat, meşe, tereyağlı kurabiye, mentol, narenciye, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 86

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Malt, karamel, tropik meyve ve çimensi aromalar.

Skor: 83

Genel

Glenglassaugh Evolution kadehe konulmasının ardından burunda ilk etapta sirkemsi bir koku ile başladı ancak havalanmasının ardından bu pekte hoş olmayan profil yerini tatlı kokulara bıraktı. Viskiseverlerin denemesi gereken keyifli bir ekspresyon.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et