Cutty Sark

Yazan: theviski
2124 görüntüleme
Viski: Cutty Sark
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Cutty Sark
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Adını 1869 yılında İskoçya Leven nehrinde Jock Willis Shipping Line tarafından yapılan dönemin en hızlı nakliye gemisi olan Cutty Sark’tan alan marka, 23 Mart 1923 yılında Berry Bros & Rudd tarafından ortaya çıkartılımıştır. Marka bünyesinde ayrıca Amerika’daki alkol yasağına itafen çıkarttığı Prohibition edition ismli bir ekspresyon bulundurmaktadır.2018 yılında marka Glen Turner tarafından satın alınmıştır.

Cutty Sark Original markanın ilk ve en popüler ekspresyonu olarak karşımıza çıkıyor. Ekspresyon adını Amerika’da ki alkol yasağının ardından ülkeye giren ilk İskoç viskilerinden olması sebebiyle çabukça duyuruyor ve günümüzde dahi Amerika pazarında azımsanmayacak bir yere sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca Astronot Gordon Cooper tarafından Mercury 9 görevinde 5cl bir minyatür Cutty Sark şişesinin Uzaya gittiğinide paylaşmadan edemeyeceğiz.

Tadım Notları

Burun

Asidik ve ayakkabı boyası gibi kimyevi kokular, limon ve tahıl.

Skor: 57

Damak

Beğenmediğim burundan sonra ona kıyasla çok daha hoş meyve kabukları,hafif asidik ve malt etkisinde bir damak.

Skor: 71

Bitiş

Böyle genç bir blendden beklenmeyecek kadar uzun, damak sulandıran ve yine hafif asidik bir bitişi var.

Skor: 71

Genel

Narenciye aromalarını ilaçsı bir şekilde bize sunan Cutty Sark, ülkmemizde satışı artık olmayan ve bulunması göreli olarak zor bir ekspresyon. Ucuz harman viskiler sınıfında denenmeyi hakediyor.

Skor: 66

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et