Bushmills Irish Whiskey

Yazan: theviski
6332 görüntüleme
Viski: Bushmills Irish Whiskey
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Bushmills
Şişeleyici: Bushmills
Köken: İrlanda
Tip: Harman Viski
Yaş: YBV

Bushmills damıtımevi günümüzde üretimine devam eden en eski damıtımevidir. 1608 yılında İrlandalı bir şövalye olan Sir Thomas Phillip’in dönemin İngiltere, İrlanda ve İskoçya Kralı olan I. James’den aldığı alkol damıtma izni ile kurulmuştur. 1784 yılında damıtımevi resmi kayıtlarını yaptırıp, marka tescilini alıp Old Bushmills Distillery adına kavuşmuştur. ABD’deki içki yasağı döneminde ağır darbe yiyen sektörden, İrlanda’da ayakta kalmayı başaran nadir damıtımevlerinden biri olmuştur. Uzun bir geçmişi olan damıtımevi tarihinde pek çok kez el değiştirmiştir. Son olarak; 2014 yılında İngiliz Diageo firmasından, Meksikalı Jose Cuervo tekilanın da üreticisi olan, Meksika kökenli Casa Cuervo firmasına satılmıştır.

Bushmills Original üç distile İrlanda malt viskisi ve en az 5 yıl Amerikan burbon ve İspanyol Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırılan hafif İrlanda tahıl viskisinin harmanlanmasının ardından %40 alkol oranıyla şişelenmesiyle ortaya çıkan bir ekspresyon. Bushmills Original International Wine & Spirit Competition’da harman İrlanda viskileri kategorisinde 2013 yılında gümüş, 2014 yılında üstün gümüş madalya sahibi olan bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Karamel, vanilya, muz, kuru meyve, çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 80

Damak

Narenciye, nane, tropik meyve, muz, karamel, kuru meyve, koyu meyve, baharat, kuru yemiş ve çiçeksi tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Vanilya, baharat, kuru meyve ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 77

Genel

Bushmills Original yağlı ve kıvamlı yapısıyla yumuşak içim sunan lezzetli bir ekspresyon. Her yudumda dahada lezzetli bir hal alan ekspresyon, bitişte profilleri daha az tatminkar olsada denenmeyi kesilikle hakediyor.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et