Bushmills Black Bush

Yazan: theviski
3478 görüntüleme
Viski: Bushmills Black Bush
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Bushmills
Şişeleyici: Bushmills
Köken: İrlanda
Tip: Harman Viski
Yaş: YBV

Bushmills damıtımevi günümüzde üretimine devam eden en eski damıtımevidir. 1608 yılında İrlandalı bir şövalye olan Sir Thomas Phillip’in dönemin İngiltere, İrlanda ve İskoçya Kralı olan I. James’den aldığı alkol damıtma izni ile kurulmuştur. 1784 yılında damıtımevi resmi kayıtlarını yaptırıp, marka tescilini alıp Old Bushmills Distillery adına kavuşmuştur. ABD’deki içki yasağı döneminde ağır darbe yiyen sektörden, İrlanda’da ayakta kalmayı başaran nadir damıtımevlerinden biri olmuştur. Uzun bir geçmişi olan damıtımevi tarihinde pek çok kez el değiştirmiştir. Son olarak; 2014 yılında İngiliz Diageo firmasından, Meksikalı Jose Cuervo tekilanın da üreticisi olan, Meksika kökenli Casa Cuervo firmasına satılmıştır.

İrlanda viskilerinin genel üretim tekniği olan üç kez distile edilme işlemi, Bushmills Black Bush ekspresyonunda da kullanılan bir yöntemdir. 8 ila 10 yıl arası olorosso şeri fıçılarında yıllandırılan tek malt ve tahıl viskilerinden oluşan bir harman viskisidir.

Tadım Notları

Burun

Baharat, elma tahıl kokuları ve beraberinde karamel, vanilya ve kuru meyve kokuları.

Skor: 81

Damak

Şeri aromalarına eşlik eden tarçın, armut, fındık, çikolata, kuru üzüm ve odunsu tatlar.

Skor: 83

Bitiş

Orta bir bitiş. Baharat, tahıl, karamel ve şeri aromaları.

Skor: 79

Genel

Bushmill’s Black Bush ülkemizde satışı olmasada viski severler tarafından gerek fiyatı gerekse profili sayesinde alınıp keyifle içilen bir blend. Damak profili çok kuvvetli olmasına rağmen bitişte biraz zayıf kalsada keyifli içim sunduğu şüphesiz.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et