Bushmills 10 Single Malt

Yazan: theviski
2910 görüntüleme
Viski: Bushmills 10 Single Malt
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Bushmills
Şişeleyici: Bushmills
Köken: İrlanda
Tip: Tek Malt
Yaş: 10

Bushmills damıtımevi günümüzde üretimine devam eden en eski damıtımevidir. 1608 yılında İrlandalı bir şövalye olan Sir Thomas Phillip’in dönemin İngiltere, İrlanda ve İskoçya Kralı olan I. James’den aldığı alkol damıtma izni ile kurulmuştur. 1784 yılında damıtımevi resmi kayıtlarını yaptırıp, marka tescilini alıp Old Bushmills Distillery adına kavuşmuştur. ABD’deki içki yasağı döneminde ağır darbe yiyen sektörden, İrlanda’da ayakta kalmayı başaran nadir damıtımevlerinden biri olmuştur. Uzun bir geçmişi olan damıtımevi tarihinde pek çok kez el değiştirmiştir. Son olarak; 2014 yılında İngiliz Diageo firmasından, Meksikalı Jose Cuervo tekilanın da üreticisi olan, Meksika kökenli Casa Cuervo firmasına satılmıştır.

Bushmills 10 pek çok İrlanda viskisi gibi 3 kez damıtılarak üretilmiş ve 40% alkolle şişelenmiştir.10 yıl süre ile bourbon ve olorosso şeri fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon aldığı pek çok ödülle kendini ispatlamış bir İrlanda tek malt viskisidir. 2014 yılında International Wine and Spirit yarışmasında Irish single malt kategorisinde gold outstanding ödülü almıştır.

Tadım Notları

Burun

Tropik meyve, narenciye, kuru meyve, kuru yemiş, malt, muz, armut, çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 84

Damak

Bal, vanilya, narenciye, meşe, karamel, meyan, acıbadem, çiçeksi ve bitkisel tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Kuru yemiş, narenciye, tarçın, tropik meyve ve mentol aromaları.

Skor: 74

Genel

Bushmills 10 Single Malt güzel bir İrlanda tek malt viski ancak burun ve damakta yaşattığı keyifi malesef bitişte sürdüremiyor. Kıvamlı yapısı ve yumuşak içmli olmasının içerken aldığınız hazza etkisi büyük.

Skor: 80

Burun

İlk koklamayla “woow” dediğimi belirtmeliyim.Tatlı, adeta şekerleme.Muz ve çiçeksi notalar ön planda. Arka planda karabiber, hindistan cevizi. Floral notalar, lavanta.

Skor: 83

Damak

Damağın burun kadar vurucu olmadığını belirtmeliyim. Biraz kekremsi bir damak. Zencefil, tarçın, baharat notalarının belirgin şekilde hissedildiğini söylemeliyim. Ceviz, bitter çikolata.

Skor: 79

Bitiş

Kısadan ortaya uzanan baharatlı yine zencefil baskın bir bitiş.

Skor: 78

Genel

Çok keyifli bir burundan sonra damak zengiliği olarak biraz zayıf kalması beni üzdü. 3 distile bir single malt yumuşaklığını ve şeri tatlılığını fazlasıyla hissettiğimiz keiyfli bir içim sağladığını söyleyebiliriz.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et