Bunnahabhain Stiuireadair

Yazan: theviski
1058 görüntüleme
Viski: Bunnahabhain Stiuireadair
Alkol Oranı: %46,3
Damıtım Evi: Bunnahabhain
Şişeleyici: Bunnahabhain
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Bunnahabhain damıtımevi 1881 Yılında William Robertson tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan altı yıl sonra Glenrothes damıtımeviyle birleşerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen Highland Distillers Co.’nin kuruluşuna katılmıştır. 1982 – 1984 yılları arasında geçici olarak kapalı kalmıştır. 1980’lerin sonlarına kadar kendi şişelemelerini yapmayan damıtımevi genellikle Famous Grouse, Cutty Sark ve Black Bottle gibi harman viskilerin malt viski tedarikçisi olmuştur. Uzun yıllar sonunda 1980’lerin sonunda “the unpronounceable malt” ( telaffuz edilemeyen malt ) sloganıyla ön plana çıkmaya başlamıştır. Son olarak 2013 yılında Güney Afrika menşeli Distell Group tarafından satın alınan damıtımevi. Yine aynı firma tarafından 2019 yılında 10 milyon Pound bütçeyle bir yenileme faaliyeti başlamıştır.

Bunnahabhain Stiùireadair ilk kez 2017 yılında baş harmancı Kirstie McCallum tarafından harmanlanarak piyasaya sunulmuştur. Yaş belirtmeyen ekspresyon olgunlaştırma sürecini ilk ve ikinci dolum şeri fıçılarda geçirmiş viskilerin evlendirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Soğuk filtrasyon uygulanmayan ve içeriğinde renklendirici karamel barındırmayan ekspresyon %46,3 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, karabiber, kuru üzüm, bal, koyu meyve, tuz, karamel, baharat, çiçeksi ve bitlisel kokular.

Skor: 87

Damak

Baharat, koyu meyve, karamel, çikolata, bal, kuru yemiş, tarçın ve çiçeksi tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Karamel, tarçın, tuz ve çiçeksi aromalar.

Skor: 82

Genel

Bunnahabhain Stiuireadair havalandıkça güzelleşen burun profilleri ile geçen zaman zarfında farklı bir viski deneyimliyormuşssunuz gibi bir etki bırakıyor. Olgun meyve profilleri bazı damakları rahatsız edebilir ancak ben farklı bir hava kattığını düşünüyorum. Düşük turbalı Islay viskisi olarak denenmeyi hakediyor. Ancak adını söyleyerek temin etmeniz pekte kolay değil gibi duruyor.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et