Bunnahabhain Cruach-Mhona

Yazan: theviski
773 görüntüleme
Viski: Bunnahabhain Cruach-Mhona
Alkol Oranı: %50
Damıtım Evi: Bunnahabhain
Şişeleyici: Bunnahabhain
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Bunnahabhain damıtımevi 1881 Yılında William Robertson tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan altı yıl sonra Glenrothes damıtımeviyle birleşerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen Highland Distillers Co.’nin kuruluşuna katılmıştır. 1982 – 1984 yılları arasında geçici olarak kapalı kalmıştır. 1980’lerin sonlarına kadar kendi şişelemelerini yapmayan damıtımevi genellikle Famous Grouse, Cutty Sark ve Black Bottle gibi harman viskilerin malt viski tedarikçisi olmuştur. Uzun yıllar sonunda 1980’lerin sonunda “the unpronounceable malt” ( telaffuz edilemeyen malt ) sloganıyla ön plana çıkmaya başlamıştır. Son olarak 2013 yılında Güney Afrika menşeli Distell Group tarafından satın alınan damıtımevi. Yine aynı firma tarafından 2019 yılında 10 milyon Pound bütçeyle bir yenileme faaliyeti başlamıştır.

Cruach-Mhona Galce’de turba yğını anlamına gelmektedir. Genellikle düşük turbalı ekspresyonları ile karşımıza çıkan bir Islay damıtımevi olan BunnahabhainBunnahabhain Cruach-Mhona ekspresyonunda bu geleneğinden biraz uzaklaşarak daha yüksek oranda turba içeren arpalardan elde edilen viskilerin renklendirici karamel ve soğuk filtrasyon işlemi uygulanmadan %50 alkol oranıyla şişelenen bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Limon, is, tuz, yosun, vanilya, olgun meyve, muz, malt, çiçeksi, bitkisel ve odunsu kokular.

Skor: 79

Damak

Turba, limon, tuz, karabiber, karamel, malt, narenciye, olgun meyve, yosun, çiçeksi ve bitkisel tatlar.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Turba, narenciye, is ve baharat aromaları.

Skor: 83

Genel

Bunnahabhain Cruach-Mhona sizi deniz kenarına götürecek kadar tuz ve yosun profillerini hem burun hemde damakta sunan bir ekspresyon. Tatlı damak yapısı ve turbanın daha rahat seçildiği bir ekspresyon olan Cruach-Mhona fiyatı gözönünde bulundurulduğunda bizi Bunnahabhain damıtımevinin başka ekspresyonlarına yöneltebilir.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et