Bunnahabhain 12

Yazan: theviski
1170 görüntüleme
Viski: Bunnahabhain 12
Alkol Oranı: %46,3
Damıtım Evi: Bunnahabhain
Şişeleyici: Bunnahabhain
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Bunnahabhain damıtımevi 1881 Yılında William Robertson tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan altı yıl sonra Glenrothes damıtımeviyle birleşerek günümüzde Edrington Group olarak bilinen Highland Distillers Co.’nin kuruluşuna katılmıştır. 1982 – 1984 yılları arasında geçici olarak kapalı kalmıştır. 1980’lerin sonlarına kadar kendi şişelemelerini yapmayan damıtımevi genellikle Famous Grouse, Cutty Sark ve Black Bottle gibi harman viskilerin malt viski tedarikçisi olmuştur. Uzun yıllar sonunda 1980’lerin sonunda “the unpronounceable malt” ( telaffuz edilemeyen malt ) sloganıyla ön plana çıkmaya başlamıştır. Son olarak 2013 yılında Güney Afrika menşeli Distell Group tarafından satın alınan damıtımevi. Yine aynı firma tarafından 2019 yılında 10 milyon Pound bütçeyle bir yenileme faaliyeti başlamıştır.

Bunnahabhain 12 ilk kez 1979 yılında piyasaya sunulmuştur. Bilinenin aksine tamamen turbasız arpalardan değil, ancak yine de çok düşük bir miktar olan 2 PPM’lik arpalardan damıtılmıştır. 12 yıllık olgunlaştırma sürecini ex-bourbon ve ex-sherry fıçılarda geçirmektedir. Bunnahabhain 12 %46,3 alkol oranıyla, soğuk filtrasyon uygulanmadan ve renklendirici karamel kullanılmadan şişelenmektedir. 2016 International Wine and Spirits Competition’da gümüş madalya ödülü sahibidir.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, baharat, olgun üzüm, yosun, pekmez, kuru yemiş ve vanilya kokuları.

Skor: 80

Damak

Koyu meyve, şeri etkisinde tatlı notalar, kuru meyve, kuru üzüm, fındık, kuru yemiş, kahve, yosun ve baharat tatları.

Skor: 85

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Koyu meyve, baharat, yosun ve kahve aromaları.

Skor: 78

Genel

Bunnahabhain 12 keyifli bir içim deneyimine sahip olan bir ekspresyon olarak özellikle damakta çok hoş bir deneyim geçirmemi sağladı. Alışılagelen Islay viskilerinin aksine turbaseviyesi 0 a aykın olan bu ekspresyon farklı bir Islay deneyimi yaşamak isteyenler için güzel bir alternatif olacaktır.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et