Amrut Intermediate Sherry

Yazan: theviski
822 görüntüleme
Viski: Amrut Intermediate Sherry
Alkol Oranı: %57,1
Damıtım Evi: Amrut
Şişeleyici: Amrut
Köken: Hindistan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

1940’lı yıllarda kurulan Amrut Damıtımevi, Hindistan’ın dünya çapındaki en önemli damıtımevlerinden biridir. Damıtımevi, ülkenin ilk single malt viskisini 2004 yılında piyasaya sürmüştür. Sanskrit dilinden gelen “Amrut” kelimesi “Tanrıların Nektarı” olarak Türkçeye çevrilmektedir. Damıtımevi, tropikal iklime sahip, denizden yüksekte bir bölgede kurulmuştur. Hava sıcaklığı ve nemin yüksekliği nedeniyle üretilen viskiler çok daha hızlı bir şekilde olgunlaşmaktadır. Bu yüzden, meleklerin payı da oldukça yüksektir. Damıtımevinin ekspresyonları erken olgunlaştığı için yıl belirtilmemektedir. Amrut Damıtımevinin ekspresyonları ülkemizde de kolaylıkla bulunabilmektedir.

Amrut Intermediate Sherry ilk olarak Eylül 2010’da piyasaya çıkıyor. Adını sık karşılşamdığımız bir olgunlaştırma yönteminden alan ekspresyon, olgunlaşma sürecini önce kullanılmış burbon fıçılarda, devamında İspanya ve Portekiz’den temin edilen şeri fıçılarda ve tekrar burbon fıçılara girerek tamamlıyor . Amrut Intermedite Sherry Malt %57,1 Alkol oranıyla şişeleniyor ve Jım Murray Whisky Bible 2014 yılında Liquid Gold ödülünü kazanan bir ekspresyon oluyor.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, narenciye, kuru yemiş, meşe, vanilya ve şarabi kokular. Yüksek alkol derecisini aktaran bir yapı.

Skor: 84

Damak

Tarçın, karamel, koyu meyve, anason, çikolata, kuru meyve, malt, baharat ve şeker kamışı kokuları.

Skor: 90

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Koyu meyve, baharat, portakal kabuğu ve şeker kamışı aromaları.

Skor: 90

Genel

Amrut Intermediate Sherry, şeri etkisini hissettiren alkol oranını burunda gösterdikten sonra damak ve bitişte yumuşak içimli ve damak kurutan bir ekspresyon olarak şeri ve yüksek alkollü ekspresyonlardan hoşlanan viskiseverlerin tatması gereken bir ekspresyon.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et