Amrut Indian Single Malt

Yazan: theviski
1994 görüntüleme
Viski: Amrut Indian Single Malt
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Amurt
Şişeleyici: Amrut
Köken: Hindistan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

1940’lı yıllarda kurulan Amrut Damıtımevi, Hindistan’ın dünya çapındaki en önemli damıtımevlerinden biridir. Damıtımevi, ülkenin ilk single malt viskisini 2004 yılında piyasaya sürmüştür. Sanskrit dilinden gelen “Amrut” kelimesi “Tanrıların Nektarı” olarak Türkçeye çevrilmektedir. Damıtımevi, tropikal iklime sahip, denizden yüksekte bir bölgede kurulmuştur. Hava sıcaklığı ve nemin yüksekliği nedeniyle üretilen viskiler çok daha hızlı bir şekilde olgunlaşmaktadır. Bu yüzden, meleklerin payı da oldukça yüksektir. Damıtımevinin ekspresyonları erken olgunlaştığı için yıl belirtilmemektedir. Amrut Damıtımevinin ekspresyonları ülkemizde de kolaylıkla bulunabilmektedir.

Ağustos 2004’te piyasaya sürülen Amrut Indian Single Malt damıtımevinin ilk ekspresyonu. Hindistan’nın kuzey batısında yetişen arpalardan elde edilen alkolün kullanılmış bourbon ve Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırılmasının ardından %46 alkol oranı ile şişelenerek ortaya çıkıyor. Amrut Indian Single Malt Jım Murray Whisky Bible 2010 yılında Liquid Gold Ödülünü kazanıyor.

Tadım Notları

Burun

Kayısı, narenciye, baharat, köri, karamel, malt, tuz, rutubet, kuru yemiş ve meşe kokuları.

Skor: 76

Damak

Narenciye, kayısı, karamel, yeşil üzüm, elma, karabiber, malt ve çiçeksi tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, baharat, karamel ve kayısı aromaları.

Skor: 79

Genel

İlk etapta burunda ve damakta biraz yakıcı gelen Amrut Indian Single Malt kadehin devamında daha rahat ve keyifli bir içim sunuyor. Ülkemizde de satışı bulunan ekspresyon denenmeyi hakeden bir tek malt viski.

Skor: 79

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et