Singleton of Dufftown 15

Yazan: theviski
2398 görüntüleme
Viski: Singleton of Dufftown 15
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Dufftown
Şişeleyici: Singleton
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Singleton, şişelemeleri ülkemizde yaygın olarak bulunabilen, Diageo bünyesinde faaliyet gösteren bir “markadır”. Singleton için “marka” ibaresi kullanıyoruz çünkü bu isimde bir damıtımevi mevcut değil. İskoçya’da faaliyet gösteren üç farklı damıtımevi “ki” bunlar Glendullan, Glen Ord ve Dufftown damıtımevleridir, Singleton markası altında üretimlerini gerçekleştirmektedirler. Bu üç damıtımevi de birbirinden farklı pazarlar için üretim yapmaktadırlar. Bunlardan Dufftown damıtımevi 1895 yılında ismini de almış olduğu Speyside bölgesinin meşhur Dufftown kasabasında kurulmuştur ve yıllık 6 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Ülkemizin de dahil olduğu Avrupa bölgesine üretim yapmaktadır, yani Türkiye’de bir şişe Singleton aldığınızda bu Dufftown damıtımevinde üretilmiş bir şişelemedir. Marka altında faaliyet gösteren bir diğer damıtımevi olan Glendullan yine Dufftown kasabasında 1897 yılında kurulmuştur ve yıllık 5 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Amerika pazarı ve travel reatil (duty free) için üretim yapmaktadır. Son Olarak Glen Ord 1838 yılında Highland bölgesinin Ross-Shire kasabasında kurulmuştur. Yıllık 11.5 milyon litre gibi devasa bir üretim kapasitesine sahip olan damıtımevi Güneydoğu Asya pazarına üretim yapmaktadır.

Singleton markasına bağlı üç damıtımevinin içinden, Dufftown damıtımevi tarafından üretilen Singleton 15 ilk başta Travel Retail bir ekspresyondu. Daha sonraki süreçte markanın çekirdek ürün grubuna dahil ekspresyon yakın bir zamanda kardeşi Singleton 12 gibi etiket değişikliğine giderek ek olarak “Fruity Decadence” adını almıştır. 15 yıllık olgunlaştırma sürecini Avrupa ve Amerikan meşelerinde geçiren Singleton 15, %40 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Sütlü çikolata, elma, malt, vanilya, meşe, narenciye, baharat, armut ve çiçeksi kokular.

Skor: 83

Damak

Meşe, baharat, elma, armut, malt, karamel, kestane, kuru yemiş, kuru meyve, narenciye, fındık, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Malt, elma, armut, kuru meyve, çiçeksi ve çimensi aromalar.

Skor: 80

Genel

Singleton of Dufftown 15 yumuşak içimli keyifli tatlı malt notalarının ön plana çıktığı hoş bir deneyim sunuyor. Ülkemizde bulunması bir hayli zor olan ürün görüldüğü yerde denenmeyi hakediyor.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et