The Singleton of Dufftown 12 Luscious Nectar

Yazan: theviski
13209 görüntüleme
Viski: The Singleton of Dufftown 12 Luscious Nectar
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: The Singleton of Dufftown
Şişeleyici: The Singleton
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Singleton, şişelemeleri ülkemizde yaygın olarak bulunabilen, Diageo bünyesinde faaliyet gösteren bir “markadır”. Singleton için “marka” ibaresi kullanıyoruz çünkü bu isimde bir damıtımevi mevcut değil. İskoçya’da faaliyet gösteren üç farklı damıtımevi “ki” bunlar Glendullan, Glen Ord ve Dufftown damıtımevleridir, Singleton markası altında üretimlerini gerçekleştirmektedirler. Bu üç damıtımevi de birbirinden farklı pazarlar için üretim yapmaktadırlar. Bunlardan Dufftown damıtımevi 1895 yılında ismini de almış olduğu Speyside bölgesinin meşhur Dufftown kasabasında kurulmuştur ve yıllık 6 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Ülkemizin de dahil olduğu Avrupa bölgesine üretim yapmaktadır, yani Türkiye’de bir şişe Singleton aldığınızda bu Dufftown damıtımevinde üretilmiş bir şişelemedir. Marka altında faaliyet gösteren bir diğer damıtımevi olan Glendullan yine Dufftown kasabasında 1897 yılında kurulmuştur ve yıllık 5 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Amerika pazarı ve travel reatil (duty free) için üretim yapmaktadır. Son Olarak Glen Ord 1838 yılında Highland bölgesinin Ross-Shire kasabasında kurulmuştur. Yıllık 11.5 milyon litre gibi devasa bir üretim kapasitesine sahip olan damıtımevi Güneydoğu Asya pazarına üretim yapmaktadır.

Singleton markasına bağlı üç damıtımevinin içinden, Dufftown damıtımevi tarafından üretilen Singleton 12 Dufftown Luscious Nectar 12 yıllık olgunlaşma süreicinin büyük kısmını kullanılmış burbon fıçılarda geçirmesinin ardından Avrupa şeri fıçılarında kalan kısmına devam eden bir ekspresyon olarak renklendirici karamel ve soğuk filtrasyon işlemine tabi olduktan sonra %40 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, kayısı, bal, vanilya, çiçeksi ve çimesi kokular.

Skor: 76

Damak

Kuru yemiş, bal, narenciye, vanilya, kayısı, tarçın ve çiçeksi tatlar.

Skor: 78

Bitiş

Orta süreli bir bitiş. Bal, narenciye, kayısı, tarçın aromaları.

Skor: 72

Genel

The Singleton of Dufftown 12 Luscious Nectar Ülkemizde bulabileceğimiz erişimi kolay olan en ucuz yaş belirten tek malt viski olarak beklentileri fazlasıyla karşılayan, damağı yormadan keyifli bir deneyim yaşatan bir ekspresyon.

Skor: 75

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et