Signatory Clynelish 21 1995 %55,5

Yazan: theviski
403 görüntüleme
Viski: Signatory Clynelish 21 1995 %55,5
Alkol Oranı: %55,5
Damıtım Evi: Clynelish
Şişeleyici: Sinatory
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 21

Signatory markası 1988 yılında Andrew ve Brian Symington tarafından kurulmuştur. Adını fıçı gücünde ve soğuk filtrasyon uygulamadan şişelediği ekspresyonların imza niteliği taşımasından dolayı Signatory olarak kullanan marka şu anda en büyük bağımsız şişeleyicilerden biri olmakla beraber 2002 yılında Pernod Ricard Firmasından Edradour damıtımevini satın almıştır. Marka bağımsız şişeleyici olarak 86 Proof Cask Strength ve Un-Chillfittered olmak üzere 3 seri ile viski piyasasında yer almaktadır.

Clynelish damıtımevi 1819 yılında faaliyetine başlamasına rağmen, daha sonraki yıllarda açılan ilk damıtımevinin üretim kapasitesinin yetersiz kalması sonucu 1967 yılında eski damıtımevinin yanına yeni bir damıtımevi inşa edilmiş ve eski tesis kapatılmıştır. İlk kurulduğu yıllarda 54 bin litre kapasite ile üretim yapan damıtımevi 1896 yılında 580 bin litrelere ulaşmıştır. Başlarda daha çok harman viskilerde kullanılmak üzere damıtılan malt viskiler, zaman içerisinde dünyada var olan ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak değişen tüketim alışkanlıkları ile birlikte damıtımevini daha çok tek malt viski üretimine yönlendirmiştir. 1967 yılında yeni kurulan damıtımevi ile birlikte yeni ekspresyonları piyasaya süren Clynelish damıtımevi hala üretiminin çok büyük kısmını harman viskilerde kullanılmak üzere Johnnie Walker’a vermektedir.

Marka tarafından 23 Ağustos 2017’de piyasaya sunulan ekspresyon, 26 Haziran 1995’te Clynelish damıtımevinde damıtılan viskini, olgunlaşma süresini Hogshead fıçılarda tamamlamasının ardından, renklendirme işlemi uygulanmadan, 566 adet şişelenmiştir.

Tadım Notları

Burun

Önce baharatla başlayıp havalandıkça kuru meyve (üzüm) ön plana çıkıyor. Çok keyifli bir koku profili var.

Skor: 92

Damak

Baharat ve kuru meyve notaları dengeli bir şekilde kalıcılık sergiliyor. Burundaki kuru üzümden biraz farklı olarak tropik meyveler damakta daha ön planda. Olgunlaşmış bir Oban havası aldım.

Skor: 90

Bitiş

Uzun ve bir sonraki yudumu almayı unutturacak kadar tatminkar bir bitiş.

Skor: 92

Genel

Limitli olduğunu bilmek bu ekspresyonun tek dezavantajı. Teoman Hünal üstadın “şakaklarda hissediliyor” dediği türden bir viski. Kötü bir günü güzelleştirecek veya güzel bir günü kutlamak için yudumlanabilecek bir ekspresyon.

Skor: 91

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et