Clynelish 14

Yazan: theviski
1661 görüntüleme
Viski: Clynelish 14
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Clynelish
Şişeleyici: Clynelish
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 14

Clynelish damıtımevi 1819 yılında faaliyetine başlamasına rağmen, daha sonraki yıllarda açılan ilk damıtımevinin üretim kapasitesinin yetersiz kalması sonucu 1967 yılında eski damıtımevinin yanına yeni bir damıtımevi inşa edilmiş ve eski tesis kapatılmıştır. İlk kurulduğu yıllarda 54 bin litre kapasite ile üretim yapan damıtımevi 1896 yılında 580 bin litrelere ulaşmıştır. Başlarda daha çok harman viskilerde kullanılmak üzere damıtılan malt viskiler, zaman içerisinde dünyada var olan ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak değişen tüketim alışkanlıkları ile birlikte damıtımevini daha çok tek malt viski üretimine yönlendirmiştir. 1967 yılında yeni kurulan damıtımevi ile birlikte yeni ekspresyonları piyasaya süren Clynelish damıtımevi hala üretiminin çok büyük kısmını harman viskilerde kullanılmak üzere Johnnie Walker’a vermektedir.

Damıtımevinin klasik tek malt ekspresyonu olan Clynelish 14, şeri ve bourbon fıçılarda bekletilerek %46 alkol ile şişelenmektedir. Clynelish 14’ün maalesef ülkemizde satışı bulunmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, kuru meyve, baharat, çok hafif is, elma, karamel ve vanilya kokuları.

Skor: 81

Damak

Bal, baharat, karabiber, tarçın, koyu meyve, narenciye, kuru meyve, kuru yemiş, krema ve meşe tatları.

Skor: 81

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Koyu meyve, kuru meyve, narenciye, baharat ve karamel aromaları.

Skor: 81

Genel

Clynelish 14 yumuşak içimli kıvamlı ve dolgun bir viski olan Clynelish 14 profilleri dengeli ve net bir şekilde veriyor. Birkaç damla su ile seyreltildikten sonra tatlı kokular daha ön plana çıkıyor. Clynelish 14 görüldüğünde denenmesi gereken bir single malt.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et