Scapa Skiren

Yazan: theviski
1478 görüntüleme
Viski: Scapa Skiren
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Scapa
Şişeleyici: Scapa
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Orkney adalarında, İskoçya’nın Higland Park’tan sonra en kuzeyindeki ikinci damıtımevi konumunda bulunan Scapa, adalardaki diğer damıtımevlerine kıyasla, üretim sırasında turbalanmış bir malt kullanmadığı için, daha az isli karakterdeki ekspresyonlarıyla dikkat çekiyor. 1885 yılında kurulan damıtımevi, bugün Pernod Ricard bünyesinde faaliyetini sürdürüyor. İki imbikle üretim yapan ve çok fazla sayıda ekspresyonu bulunmayan Scapa, ülkemizde de Glansa ve Skiren ile raflardaki yerini alıyor.

Orkney adalarının hala İskandinav kültürü etkisinde olması dolayısıyla, eski bir İskandinav dilinde “parıldayan gökyüzü” manasına gelen Skiren, birinci dolum Amerikan meşe fıçılarında dinlendirildikten sonra %40 alkol derecesiyle, yaş belirtilmeden şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

İyot, bal, krema, karamel, kuru yemiş, elma ve çiçeksi kokular.

Skor: 79

Damak

Narenciye, bal, meşe, armut, vanilya, iyot ve zencefil tatları.

Skor: 81

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Meşe, karamel, meyve, vanilya ve iyot aromaları.

Skor: 81

Genel

Scapa Skiren çiçeksi, yeşillik karakterlerini uzaklardaki bir deniz havası ile buluşturan yumuşak içimli dengeli bir single malt. Ülkemizde iç pazarda satışı olması kendisine artı puan getirsede her damağa hitap etmeyebilecek bir viski.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et