Scapa Glansa

Yazan: theviski
971 görüntüleme
Viski: Scapa Glansa
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Scapa
Şişeleyici: Scapa
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Orkney adalarında, İskoçya’nın Higland Park’tan sonra en kuzeyindeki ikinci damıtımevi konumunda bulunan Scapa, adalardaki diğer damıtımevlerine kıyasla, üretim sırasında turbalanmış bir malt kullanmadığı için, daha az isli karakterdeki ekspresyonlarıyla dikkat çekiyor. 1885 yılında kurulan damıtımevi, bugün Pernod Ricard bünyesinde faaliyetini sürdürüyor. İki imbikle üretim yapan ve çok fazla sayıda ekspresyonu bulunmayan Scapa, ülkemizde de Glansa ve Skiren ile raflardaki yerini alıyor.

Scapa Glansa ilk kez 2016 yılında piyasaya sürülmüştür. Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırılan viskinin, önceden turbalı viski olgunlaştırılmış fıçılarda bitiş verilmesi ve %40 alkol oranı ile şişelenmesiyle ortaya çıkan bir ekspresyon. Damıtımevi Glansa ekspresyonunu turbalı viskiler dünyasına yumuşak bir giriş olarak tanımlamaktadır. Scapa Glansa International Wine & Spirit Competition 2019’da adalar kategorisinde altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, böğürtlen, kuru meyve, bitter çikolata, kestane balı, kuru yemiş, is ve iyot kokuları.

Skor: 83

Damak

Koyu meyve, baharat, kuru yemiş, is, iyot, kestane balı, malt, marzipan, bitter çikolata ve odunsu tatlar.

Skor: 83

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Koyu meyve, kuru yemiş, baharat, is ve odunsu aromalar.

Skor: 84

Genel

Scapa Glansa kıvamlı yapısı ve kıvamlı yapısı ile her yudumunda daha da güzel deneyim sunuyor. Koyu meyve ve özellikle böğürtlen profilleri aldığım hazzı iyice arttırmış oldu.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et