Nikka Pure Malt Black

Yazan: theviski
669 görüntüleme
Viski: Nikka Pure Malt Black
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Yoichi, Miyagikyo
Şişeleyici: Nikka
Köken: Japonya
Tip: Malt Harmanı
Yaş: NAS

Japonya’da viskinin babası olarak bilinen Masataka Taketsuru 1894 yılında sake üreten bir ailede doğmuştur. Japonya’da lise eğitimini bitiren Masataka 1918 yılında İskoçya’ya giderek Longmorn damıtımevinde çalışmaya başlamıştır. Longmorn’dan sonra soluğu Hazelburn damıtımevinde alan Masataka burada viski üretimini öğrenmiştir. 1920 yılında Japonya’ya dönen Masataka ülkesinde o dönemde özellikle şarap üreten Kotobukiya (Suntory) firmasına katılmış ve Suntory’nin ilk damıtımevi olan Yamazaki’nin ilk müdürü olmuştur. 1934 yılında Suntory’den ayrılan Masataka kendi firmasını açmış ve 1936 yılında kendisinin ilk damıtımevi olan Yoichi’yi kurmuştur. Marka 1954 yılında Asahi gruba satılmış ancak Masataka damıtımevinin başında durmaya etmiştir.

Nikka’nın pure malt serisi üç adet ekspresyondan oluşmaktadır. Bunlar Pure Malt Black, Pure Malt White ve Pure Malt Red’dir. Bu üç ekspresyon, Nikka’nın sahibi olduğu Yoichi ve Miyagikyo damıtımevlerinde üretilen malt viskilerin farklı oranlarla harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Bunlardan Pure Malt Black %43 alkol oranı ile şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Bugüne kadar kokladığım Japon viskileri arasında turba etkisi en yüksek olanı, bunun haricinde meyve kokuları ve sakura.

Skor: 82

Damak

Biraz sentetik ve turba devam ediyor. Karabiber ve orman meyveleri.

Skor: 81

Bitiş

Orta-uzun diyebileceğim damağı ısıtan biberli bir bitiş.

Skor: 80

Genel

Turbalı bir Japon viskisi nasıl olmalı sorusunun cevabı: Nikka Pure Malt Black.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et