Nikka from the Barrel

Yazan: theviski
673 görüntüleme
Viski: Nikka from the Barrel
Alkol Oranı: %51.4
Damıtım Evi: Yoichi, Miyagikyo
Şişeleyici: Nikka
Köken: Japonya
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Japonya’da viskinin babası olarak bilinen Masataka Taketsuru 1894 yılında sake üreten bir ailede doğmuştur. Japonya’da lise eğitimini bitiren Masataka 1918 yılında İskoçya’ya giderek Longmorn damıtımevinde çalışmaya başlamıştır. Longmorn’dan sonra soluğu Hazelburn damıtımevinde alan Masataka burada viski üretimini öğrenmiştir. 1920 yılında Japonya’ya dönen Masataka ülkesinde o dönemde özellikle şarap üreten Kotobukiya (Suntory) firmasına katılmış ve Suntory’nin ilk damıtımevi olan Yamazaki’nin ilk müdürü olmuştur. 1934 yılında Suntory’den ayrılan Masataka kendi firmasını açmış ve 1936 yılında kendisinin ilk damıtımevi olan Yoichi’yi kurmuştur. Marka 1954 yılında Asahi gruba satılmış ancak Masataka damıtımevinin başında durmaya etmiştir.

Nikka From The Barrel, Yoichi ve Miyagikyo damıtımevlerinden alınan tek malt viskilerle tahıl viskilerinin harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır. %51.4 gibi fıçı gücüne yakın bir alkol oranıyla şişelenen ekspresyon 50cl’lik minimalist bir şişelemeye sahiptir.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, kuru yemiş, kuru meyve, koyu meyve, çimensi ve çiçeksi kokular.

Skor: 80

Damak

Baharat, tarçın, vanilya, karamel, çiçeksi ve çimesi tatlar.

Skor:82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Kuru yemiş, baharat, narenciye ve vanilya.

Skor: 80

Genel

Nikka from the Barrel %51,4 alkol oranı ile ilk deneyimimde kendisinden pek hazettirmedi ancak ikinci tecrübemde bana çok farklı lezzetler yaşattı. Malesef ülkemizde satışı bulunmayan Nikka from the Barrel minimalist şişe tasarımıyla damağımızın yanında gözümüzede hitap ediyor.

Skor: 81

Burun

Oldukça baharatlı, narenciye etkisinde bir burun. %51,4 alkol oranı kendini hissettiriyor. Biraz sulandırınca baharat etkisi azalıp yerini daha çiçeksi ve vanilya karakterlerine bırakıyor. İs ve narenciye kokuları ise olduğu yerde duruyor.

Skor: 85

Damak

Çok  gövdeli bir viski. Damağın her tarafına oturuyor, portakal, karanfil, vanilya ve karamel.

Skor: 91

Bitiş

Oldulça uzun, damağı ısıtan baharatlı ve şekerli bir bitiş.

Skor: 87

Genel

Minimalist şişe tasarımına bayıldığım, içindeki sıvıya ise aşık olduğum bir ekspresyon. Fırsat bulursanız mutlaka deneyin.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et