Monkey Shoulder Smoky Monkey Batch#9

Yazan: theviski
1674 görüntüleme
Viski: Monkey Shoulder Smoky Monkey Batch#9
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich, Kininvie, Ailsa Bay
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Malt Harmanı
Yaş: NAS

Monkey Shoulder Smokey Monkey, ilk olarak 2017 Ağustos ayında özellikle barlarda kullanılmak üzere Birleşik Krallık ve Fransa’da satışa çıkmıştı. Diğer ekspresyon gibi kısa sürede yoğun ilgi gören ekspresyon kısa sürede diğer pazarlarada girmeye başladı ve geçtiğimiz günlerde ülkemize de geldi. Kardeşi gibi yine bir malt harmanı olan Smokey Monkey’in içeriğini ise abisi kadar iyi bilmemekle birlikte, Glenfiddich, Balvenie ve Grant ailesinin harman viskileri olan Grant’s ve Clan MacGregor için tahıl viskisi ürettiği, eski adıyla Girvan günümüzde Ailsa Bay damıtımevinden geldiğini düşünüyoruz. Çünkü damıtımevi 2016 yılı itibariyle aynı isimle turbalı bir tek malt viskiyi piyasaya sürmüştü. Ailsa Bay sanılanın aksine bir Islay damıtımevi değil, Lowland bölgesinde kurulu bir damıtımevidir. Yıllanmasını ilk dolum bourbon fıçılarda geçiren ekspresyon 40 derece alkolle şişeleniyor. International Wine & Spirit Competition 2019’da malt harmanı kategorisinde gümüş madalya sahibi.

Tadım Notları

Burun

İyot, is, karamel, koyu meyve, narenciye, baharat, armut, çiçeksi ve odusnu kokular.

Skor: 81

Damak

İs, iyot, karamel, koyu meyve, malt, baharat, armut, çiçeksi ve odunsu tatlar. Kıvamlı ve dengeli bir yapı.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. İs, iyot, karamel, koyu meyve ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 81

Genel

Monkey Shoulder sevenlerin ve isli viski severlerin kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon. Ülkemizede sınırlı sayıda giriş yapan bu ekspresyon keyifli bir deneyim sunan dengeli profilleri ile dikkat çeken güzel bir malt harmanı.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et