Longmorn 23

Yazan: theviski
741 görüntüleme
Viski: Longmorn 23
Alkol Oranı: %48
Damıtım Evi: Longmorn
Şişeleyici: Pernod Ricard
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 23

Longmorn damıtımevi 1893 yılında John Duff tarafından kurulmuş ve kısa bir süre sonra 1899 yılında James Grant’e devretmek zorunda kalmıştır. Konum olarak Elgin kasabasının güneyinde kalan damıtımevi BenRiach ile komşudur. 1970 yılında Glenlivet ve Glen Grant birleşmesi sonucunda ortaya çıkan Glenlivet Distillers Ltd. Bünyesine katılan damıtımevi 1978 yılına gelindiğinde Glenlivet Chivas Brothers tarafından satın alınınca bu firmanın bünyesine dahil olmuştur. Secret Speyside Collection serisinde ( The Pioneering ) öncü damıtımevi olarak adlandırılmıştır. Aktif olarak çalışan sekiz adet imbiğiyle yıllık ortalama 4.5 milyon litre üretim yapmaktadır. Nikka firmasının kurucusu Masataka Taketsuru İskoçya’da viski üzerine aldığı eğitimin ardından Longmorn damıtımevinde çalışmıştır.

Longmorn 23 ilk olarak 2017 yılında şişelenmeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda Secret Speyside koleksiyonunun bir üyesi olan ekspresyon etiket değişikliğ ile şişelnmeye devam etmiştir. Yakın zamanda emekliye ayrılan efsanevi Chivas Regal başharmancısı Colin Scott’un favori tek malt viskilerinden biridir. 23 yıllık olgunlaşma sürecini Amerikan meşe ve Hogshead fıçılarda geçirmiştir. %48 alkol oranıyla soğuk filtrasyon uygulanmadan şişelenen Longmorn 23, International Wine & Spirit Competition 2017’de Speyside tek malt viskileri kategorisinde altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Tadım Notları

Burun

Sütlü çikolata, sandal ağacı, tropik meyve, nane, baharat, portakal kabuğu ve elma kokuları.

Skor: 86

Damak

Sandal ağacı, limon, armu, portakal kabuğu, krema, baharat, zencefil ve odunsu tatlar.

Skor: 88

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Narenciye, baharat, elma ve nane aromaları.

Skor: 88

Genel

Longmorn 23 kadehte bir süre havalandıktan sonra keyifli içim sunan bir ekspresyon. Yağlı, kremamsı kıvamlı yapısı ile güzel bir deneyim sunuyor. Longmorn 18’e göre 5 yıl daha uzun süre olgunlaşan ekspresyon, fazla olgunlaşma süresini viskiye verdiği etkiyi farkedebilmemiz adına güzel bir tecrübe sunuyor.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et