Longmorn 18

Yazan: theviski
1999 görüntüleme
Viski: Longmorn 18
Alkol Oranı: %48
Damıtım Evi: Longmorn
Şişeleyici: Pernod Ricard
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Longmorn damıtımevi 1893 yılında John Duff tarafından kurulmuş ve kısa bir süre sonra 1899 yılında James Grant’e devretmek zorunda kalmıştır. Konum olarak Elgin kasabasının güneyinde kalan damıtımevi BenRiach ile komşudur. 1970 yılında Glenlivet ve Glen Grant birleşmesi sonucunda ortaya çıkan Glenlivet Distillers Ltd. Bünyesine katılan damıtımevi 1978 yılına gelindiğinde Glenlivet Chivas Brothers tarafından satın alınınca bu firmanın bünyesine dahil olmuştur. Secret Speyside Collection serisinde ( The Pioneering ) öncü damıtımevi olarak adlandırılmıştır. Aktif olarak çalışan sekiz adet imbiğiyle yıllık ortalama 4.5 milyon litre üretim yapmaktadır. Nikka firmasının kurucusu Masataka Taketsuru İskoçya’da viski üzerine aldığı eğitimin ardından Longmorn damıtımevinde çalışmıştır.

Longmorn 18 2019 yılında Secret Speyside Collection serisi için özel olarak şişelenmiştir. 18 yıllık olgunlaşma sürecini Amerikan meşe ve Hogshead fıçılarda geçirmiştir. %48 alkol oranıyla soğuk filtrasyon uygulanmadan şişelenmiştir. International Spirits Challenge 2020’de 13-20 yaş arası tek malt viskiler kategorisinde altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Tadım Notları

Burun

Elma, armut, tropik meyve, sandal ağacı, nane, karamel, muz, hindistan cevizi ve sütlü şekerleme kokuları.

Skor: 89

Damak

Naneli çikolata, tropik meyve, kuru kayısı, sandal ağacı, baharat ve kuru yemiş tatları.

Skor: 90

Bitiş

Naneli çikolata, tropik meyve, kuru kayısı, sandal ağacı, baharat ve kuru yemiş tatları.

Skor: 86

Genel

Longmorn 18 kıvamlı yapısıyla doyurucu bir profile sahip. Burun, damak ve bitişteki denge ise aldığınız hazzı arttırıyor. Havalandıkça güzelleşen burun profilleri damakla çok hoş bir uyum sergiliyor. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et