Laphroaig Quarter Cask Non-Chill Filtered

Yazan: theviski
667 görüntüleme
Viski: Laphroaig Quarter Cask Non-Chill Filtered
Alkol Oranı: %48
Damıtım Evi: Laphroaig
Şişeleyici: Laphroaig
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Laphroaig damıtımevinin hikayesi, 1815 yılında Donald ve Alexander Johnston’un, Islay bölgesinin mülk sahibinden 40 hektarlık alan kiralaması ile başlamıştır. Geçmişte birkaç kez el değiştiren damıtımevi, günümüzde Suntroy bünyesinde kendine has 15’in üzerinde ekspresyon ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Laphroaig Quarter Cask ilk kez 2004 yılında piyasaya sunulmuştur. Yaş belirtmeyen ekspresyon muhtemelen 5-6 yıllık bir olgunlaşma sürecine sahip. Bu sürenin büyük kısmını ex-bourbon fıçılarda geçirdikten sonra quarter cask (çeyreklik fıçı) denilen 50 litrelik fıçılarda bitiş verilmesiyle şişelenmektedir. PPM oranı belirtilmese de 40-50 ppm civarında turbalanmış maltlardan damıtıldığını söyleyebiliriz. Bu oran damıtımdan sonra 20-25 PPM bandına gerilemektedir. %48 alkol oranıyla şişelenen Laphroaig QC’de soğuk filtrasyon uygulması yapılmıştır. 2013 yılından sonra üretilen ekspresyonlarda soğuk filtrasyon ile alakalı herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Aseton, turba, kuru yemiş, narenciye, sütlü çikolata, akçaağaç şurubu ve çiçeksi kokular.

Skor: 79

Damak

Turba, tuz, yosun, sütlü çikolata, akçaağaç şurubu tatları.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Yosun, tuz, kuru yemiş ve turba aromaları.

Skor: 82

Genel

Laphroaig Quarter Cask burunda zayıf bir izlenim bıraksada, bitiş ve özellikle damakta son derece keyifli bir ekspresyon. Burunda genç olduğunu fazlasıyla hissettiren ekspresyon damaktaki kıvamlı ve yağlı yapısıyla keyifli bir deneyim yaşamamı sağladı.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et