Laphroaig Four Oak

Yazan: theviski
2818 görüntüleme
Viski: Laphroaig 4 Oak
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Laphroaig
Şişeleyici: Laphroaig
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Laphroaig damıtımevinin hikayesi, 1815 yılında Donald ve Alexander Johnston’un, Islay bölgesinin mülk sahibinden 40 hektarlık alan kiralaması ile başlamıştır. Geçmişte birkaç kez el değiştiren damıtımevi, günümüzde Suntroy bünyesinde kendine has 15’in üzerinde ekspresyon ile faaliyetlerine devam etmektedir.

İlk etapta travel retail olarak piyasaya çıkan Laphroaig Four Oak kullanılmış burbon, Quarter, Amerikan meşe ve Avrupa meşe Hogshead fıçılarda yılı bilinmeyen bir sürede olgunlaştırmasının ardından evlendirlmesi ile ortaya çıkan ekspresyon %40 alkol oranı ile şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Turba, koyu meyve, limon, karamel, kuru yemiş, fındık, kahve, bitkisel ve odunsu kokular.

Skor: 83

Damak

Turba, limon, fındık, baharat, kuru meyve ve odunsu tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Uzun bir bitiş. Turba, limon, koyu meyve, karamel ve odunsu aromalar.

Skor: 84

Genel

Laphroaig 4 Oak ilk yudumu biraz yakıcı, damak kurutan ve son derece keyifli bir içime sahip bir ekspresyon. Kadehe konulduktan sonra etrafa koku profillerini dağıtması içim keyfini gerçekten arttırıyor.

Skor: 84

Burun

Marka dan beklenen ölçüde is kokusu, ancak çok yumuşak bir şekilde burna geliyor.Çam ,çimen kokusu isin ardında kaybolsada hoşluk katıyor.Az biraz da kahve pekmez ve bitter çikolata.

Skor: 85

Damak

İs damakta buruna göre daha çok daha yoğun hissediliyor, ancak bu isi hoş bir şekilde kıran bir tatlılık var.Yosun , tuzlu notalar ve kuru kayısı yoğun isin arkasından kedini belli ediyor.

Skor: 84

Bitiş

İsli,tuzlu ve iyotlu, orta bir biçimde sonlanıyor.

Skor: 82

Genel

İlk dolum Amerikan fıçı,şeri , eski Bourbon fıçıları ve çeyrek fıçılar olmak üzere 4 farklı fıçıya girmiş bu ekspresyon duty free için özel çıkarılmış. Burun başarılı, ancak bitişte biraz hayal kırıklığı yarattı.10 yıllık standart ekspresyonun gerisinde kalsa da gayet başarılı.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et