Jura 10

Yazan: theviski
1156 görüntüleme
Viski: Jura 10
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Jura
Şişeleyici: Jura
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 10

Jura damıtımevi, Jura adasının mülk sahibi Archibald Campbell tarafından 1810 yılında kurulmuştur. İlerleyen yıllarda damıtımevi bakıma muhtaç hale gelmiş ve 1884 yılında restore edilmiştir. Ancak bu restorasyon Jura damıtımevini bakımsızlık kaderinden kurtaramamıştır. 1950’lerde yerel ekonomiyi canlandırma hamlesi kapsamında Robin Fletcher ve Tony Riley-Smith tarafından Jura damıtımevine el atılmış ve 1963 yılında damıtımevinin yenilenmesi tamamlanmıştır. Bu tarihten sonra damıtımevi çeşitli maltlar üretmeye tekrar başlamıştır.

Günümüzde damıtımevi Emperador Distillers ve Whyte Mackay Group tarafından işletilmektedir. Jura 10, turbalanmış ve turbalanmamış arpa kombinasyonunu kullanarak elde edilen alkolün, kullanılmış bourbon fıçılarında olgunlaştırıldıktan sonra oloroso şeri fıçılarında bitiş verilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Çiğ alkol, karamel, bitter çikolata, koyu meyve, baharat ve karabiber kokuları.

Skor: 79

Damak

Narenciye, karamel, şeftali, baharat ve zencefil tatları.

Skor: 75

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Narenciye, baharat, kuru yemiş ve karamel aromaları.

Skor: 78

Genel

İskoçyanın Jura adasında kurulu olan damıtımevinin ekspresyonları ülkemizde satışa sahip. Her ne kadar her yerde karşımıza çıkmasada uygun fiyatlı bir single malt olmasından dolayı denenmeyi hakediyor.

Skor: 77

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et