Highland Park 12

Yazan: theviski
1735 görüntüleme
Viski: Highland Park 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Highland Park
Şişeleyici: Highland Park
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Highland Park, asıl mesleği kasap olan, gündüzleri kilisede görev yapan ve geceleri kaçak viski damıtı ile uğraşan Magnus Eunson tarafından 1798 yılında kuruldu. 1826 yılında resmi lisansını alan damıtımevi, Atlantik Okyanusunun Kuzey Denizi’ne dönüştüğü noktada, İskoçyanın en kuzeyindeki Orkney Adaları’nda yer almaktadır. Higland Park Damıtımevi, hala arpaları ıslatarak maltlama ve turba ile kurutma işini kendi bünyesinde yaparak, bu anlamda diğer damıtımevlerine kıyasla büyük fark yaratıyor. Highland Park ekspresyonları, Orkney adasından temin edilerek kullanılan turba etkisiyle ve kendine has aromasıyla tadanların çok kolaylıkla tanıyacakları bir karakter sunuyor.

Higland Park 12 ilk olarak 1979 yılında piyasaya sürülen bir ekspresyon olarak %20 oranında ilk dolum şeri fıçı %80 oranında ise kullanılmış şeri fıçılarda 12 yıl olgunlaştırarak ve %40 alkol oranı ile şişelenerek ortaya çıkan bir ekspresyon. 2017 yılında şişe değişikliğine giden parka ekspresyonun adınında Highland Park 12 Viking Honour olarak değiştirdi.

Tadım Notları

Burun

İs, narenciye, koyu meyve, vanilya, tarçın, meşe ve çiçeksi kokular.

Skor: 82

Damak

Turba ilk yudumda buruna nazaran daha kuvvetli bir şekilde kendini hissettiriyor ve narenciye, limon, koyu meyve, meşe, vanilya ve baharat tatları damağımıza kıvamlı bir şekilde dağılıyor.

Skor: 83

Bitiş

Uzun bir bitiş. Turba şeri etkisindeki koyu meyve, karamel, baharat ve meşe aromları.

Skor: 84

Genel

Highland Park 12 Turba ve diğer aromaların güzel ve dengeli bir şekilde oluşturduğu profili bizlere burunda, damakta ve bitişte gayet başarılı bir şekilde sunuyor. Ülkemizde uygun fiyatlara bulma şansımız olmasıda güzel bir artı olarak kendisine biraz daha değer katıyor.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et