Glerothes 12

Yazan: theviski
629 görüntüleme
Viski: Glerothes 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glerothes
Şişeleyici: Glerothes
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Glenrothes damıtımevi 1878 yılında James Stuart ve Papaz William Sharp tarafından Rothes şehrinde kuruluyor. İlk viski 28 Aralık 1979 tarihinde Tay Köprüsü felaketinin yaşandığı gün imbiklerden geçiyor. Damıtım evi inişli çıkışlı bir tarihe sahip. Yüksek alkol oranına sahip viskinin yanıcı olduğunu damıtımevi 1897 yılında çıkan yangın ile ağır bir bedel ödeyerek öğreniyor ve eski haline ancak 1903 yılında ulaşabiliyor. Bunun ardından 1922 yılında 1922 yılında 1 numaralı depoda çıkan yangında 910.000 litre viski yanıyor. Son yangın ise 192 yılındaki damıtımevinin büyütme çalışmaları sırasında meydana geliyor. 1982 yılındaki genişletme çalışmaları sonrasında damıtımevi 5 adet bakır imbiğe kavuşuyor. Damıtımevinin çekirdek ürün yelpazesinde 10, 12, 18 ve 25 yıllık ekspresyonları bulunuyor. Damıtımevinin şu anki sahibi Macallan, Highlandpark ve Famous Grouse markalarınında sahibi olan The Edrington Group.

Soleo Collection serisinin ikinci üyesi olan Glenrothes 12 adını bazı şeri fıçılara giren üzümlerin güneşte kurutulması işleminden alıyor. 2018 yılında piyasaya sunulan ekspresyon, 12 yıl boyunca şeri fıçılarda olgunlaştırılıyor ve %40 alkol oranı ile renklendirici kullanılmadan şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Meyan, karabiber, koyu meyve, baharat, acı vişne, tarçın, acı badem, bitkisel ve odunsu kokular.

Skor: 79

Damak

Koyu meyve, baharat, vanilya, meyan, kuru yemiş, kuru meyve, fındık, kavun, elma, tarçın, karamel ve odunsu tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Koyu meyve, baharat, tarçın, karamel ve kavun aromları.

Skor: 86

Genel

Glenrothes 12 ülkemizde de satışı olan bir ekspresyon olarak gerçekten her yudumda ayrı bir keyif sunan havaladıktan sonra bambaşka bir karaktere bürünen keyifli bir kespresyon.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et