Glenrothes Select Reserve

Yazan: theviski
643 görüntüleme
Viski: Glenrothes Select Reserve
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenrothes
Şişeleyici: Glenrothes
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Glenrothes damıtımevi 1878 yılında James Stuart ve Papaz William Sharp tarafından Rothes şehrinde kuruluyor. İlk viski 28 Aralık 1979 tarihinde Tay Köprüsü felaketinin yaşandığı gün imbiklerden geçiyor. Damıtım evi inişli çıkışlı bir tarihe sahip. Yüksek alkol oranına sahip viskinin yanıcı olduğunu damıtımevi 1897 yılında çıkan yangın ile ağır bir bedel ödeyerek öğreniyor ve eski haline ancak 1903 yılında ulaşabiliyor. Bunun ardından 1922 yılında 1922 yılında 1 numaralı depoda çıkan yangında 910.000 litre viski yanıyor. Son yangın ise 192 yılındaki damıtımevinin büyütme çalışmaları sırasında meydana geliyor. 1982 yılındaki genişletme çalışmaları sonrasında damıtımevi 5 adet bakır imbiğe kavuşuyor. Damıtımevinin çekirdek ürün yelpazesinde 10, 12, 18 ve 25 yıllık ekspresyonları bulunuyor. Damıtımevinin şu anki sahibi Macallan, Highlandpark ve Famous Grouse markalarınında sahibi olan The Edrington Group.

Glenrothes Select Reserve, damıtımevinin başharmancısı John Ramsay’in seçtiği fıçılardan gelen viskilerin harmanlanması sonucu ortaya çıkan ve %43 alkol oranıyla şişelenen bir ekspresyon. Glenrothes Select Reserve International Wine & Spirit Competition 2014’te Scotch Single Malt – Speyside Kategorisinde gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, narenciye, yeşil üzüm, kuru meyve, karabiber, tarçın, çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 80

Damak

Narenciye, vanilya, kuru üzüm, kuru yemiş, baharat, yeşil üzüm, dounsu, çiçeksi ve çimensi tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, karamel, kuru üzüm ve yeşil üzüm aromaları.

Skor: 79

Genel

Glenrothes Select Reserve yumuşak içimli ve dengeli yapısı ile keyifli bir deneyim sunuyor. Farklı şişe tasarımı ile raflarda dikkat çeken ekspresyon kesinlikle denenmeyi hakediyor.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et