Glenallachie 15

Yazan: theviski
770 görüntüleme
Viski: GlenAllachie 15
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: GlenAllachie
Şişeleyici: GlenAllachie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

GlenAllachie damıtımevi 1967 İskoçya’nın Aberlour kasabasındayılında William-Delme Evans tarafından dizayn edilen ve Mackinlay McPherson tarafından inşa edilen 4. damıtımevi olarak kuruluyor. 1968 yılında 2 adet imbiği ile yaklaşık 3 milyon litre yıl kapasite ile üretime başlayan damıtımevi sadece 6 ay sonra imbik adedini 4’e çıkartıyor. 1985 yılında Mackinlay McPherson’nun Invergordon grubun bir parçası olmasıyla beraber, damıtımevi geçici bir süre için üretim faliyetlerine ara veriyor. 1989 yılında o zamanlar Campbell Distilelrs olarak adlandırılan Pernod Ricard damıtımevini satın alıyor ve aynı yıl Nisan ayı itibariyle damıtımevinde üretime tekrar başlanıyor. 2017 yılında Billy Walker, Trisha Savage ve Graham Stevenson tarafından satın alınan damıtımevi The GlenAllachie Distillers Company Limited adını alıyor. 2018 yılında Başharmancı Billy Walker damıtımevinin 50.yılı anısına elle seçilen özel fıçılardan oluşan single cask serisini çıkartıyor. Temmuz 2018’de 10, 12, 18 ve 25 yıl olgunlaştırma sürelerine sahip soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemi uygulanmayan ve %46 alkol oranına sahip çeridek ürün yelpazesi piyasaya sunuluyor. Damıtımevinin yıllık üretim kapasitesi 4 milyon litredir.

2019 yılında damıtımevinin çekirdek ürün yelpazesine giren GlenAllachie 15 içinde Pedro Ximenez ve Oloroso şeri bekletilmiş Hogshead fıçılardan gelen viskilerin, %46 alkol oranıyla soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemleri yapılmadan şişelenmesiyle ortaya çıkıyor.

Tadım Notları

Burun

Tuz, koyu meyve, baharat, marzipan, bitter çikolata, acı vişne, karabiber ve yaş maya kokuları.

Skor: 80

Damak

Koyu meyve, narenciye, tuz, baharat, marzipan, bitter çikolata, acı vişne, karabiber, ve yaş maya tatları.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Koyu meyve, baharat ve marzipan aromaları.

Skor: 80

Genel

Glen Allachie 15 ilk etapta burunda ve damakta olgunlaşma süresine göre biraz fazla yakıcı olsada havalandıkça bu yapısını yitiriyor. Şeri fıçı profillerini lezzetli bir şekilde ifade eden ekspresyon denenmeyi hakediyor.

Skor: 81

Burun

Kuru tatlı meyve (gün kurusu kayısı), baharat (hafif çemen). Pedro Ximenez etkisi çok net belirgin. Havalandıkça kestane balı.

Skor: 88

Damak

Gün kurusu kayısı damakta da devam. Kuru Üzüm. Glenmorangie Quinta Ruban’a yakın bir damak ama daha yumuşak.

Skor: 88

Bitiş

Orta. Daha uzun bekliyordum, bitişte hayal kırıklığı yaşadım.

Skor: 80

Genel

Beklentimden bir tık aşağıda olsa da içimi keyifli. Auchentoshan Three Wood ile kıyaslayarak tadım yaptım ve o daha tatlı ve bitişi daha uzun olduğu için onu aşamadı. Pedro Ximenez etkisi Glenallachie 12’den çok daha net olmuş. Bitişinin beklenti altı kalması en büyük handikapı.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et