Glenallachie 12

Yazan: theviski
895 görüntüleme
Viski: Glenallachie 12
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenallachie
Şişeleyici: Glenallachie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

GlenAllachie damıtımevi 1967 İskoçya’nın Aberlour kasabasındayılında William-Delme Evans tarafından dizayn edilen ve Mackinlay McPherson tarafından inşa edilen 4. damıtımevi olarak kuruluyor. 1968 yılında 2 adet imbiği ile yaklaşık 3 milyon litre yıl kapasite ile üretime başlayan damıtımevi sadece 6 ay sonra imbik adedini 4’e çıkartıyor. 1985 yılında Mackinlay McPherson’nun Invergordon grubun bir parçası olmasıyla beraber, damıtımevi geçici bir süre için üretim faliyetlerine ara veriyor. 1989 yılında o zamanlar Campbell Distilelrs olarak adlandırılan Pernod Ricard damıtımevini satın alıyor ve aynı yıl Nisan ayı itibariyle damıtımevinde üretime tekrar başlanıyor. 2017 yılında Billy Walker, Trisha Savage ve Graham Stevenson tarafından satın alınan damıtımevi The GlenAllachie Distillers Company Limited adını alıyor. 2018 yılında Başharmancı Billy Walker damıtımevinin 50.yılı anısına elle seçilen özel fıçılardan oluşan single cask serisini çıkartıyor. Temmuz 2018’de 10, 12, 18 ve 25 yıl olgunlaştırma sürelerine sahip soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemi uygulanmayan ve %46 alkol oranına sahip çeridek ürün yelpazesi piyasaya sunuluyor. Damıtımevinin yıllık üretim kapasitesi 4 milyon litredir.

Damıtımevinin çekirdek ürün yalpazesinin kalbi olarak adlandırdığı ekspresyon, başdamıtımcı Billy Walker tarafından özenle seçilen Oloroso şeri, Pedro Ximenez ve ilk dolum meşe fıçılardan gelen viskilerin soğuk filtrasyon ve Renklendirme işlemi yapılmadan %46 alkol oranıyla şişelenmesiyle ortaya çıkmaktadır. International Wine & Spirit Competition 2019’da ve International Spirits Challenge 2019’da gümüş, International Spirits Challenge 2020’de ise altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Kuru erik, çok hafif cila, bahrat, fındık.

Skor: 86

Damak

Baharat (tarçın kabuğu), kuru üzüm, zencefil

Skor: 87

Bitiş

Ortayı hafif aşan baharatlı (biber) bir bitiş.

Skor: 85

Genel

Baharat etkisi hissedilmesine rağmen içimi rahat bir ekspresyon. Bitişinin Glenallachie 15’ten daha tatminkar olması beni şaşırttı. Fiyat/performans dengesi açısından üst sıralara yazılabilecek bir viski.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et