Glen Moray 12

Yazan: theviski
3608 görüntüleme
Viski: Glen Moray 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glen Moray
Şişeleyici: Glen Moray
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Glen Moray damıtımevi 1897 yılında, Elgin bölgesinde bira üreten, Robert Thorne&Sons tarafından işletilen West Brewery’nin ( Bira fabrikasının) 2 adet imbik eklenerek damıtımevine dönüşmesiyle başlar. Damıtımevi ilk yıllarında, bir yangında ciddi hasar gören Aberlourdamıtımevinin yerine markanın üretimini yapar. 1924 yılında Glenmorangiedamıtımevinin sahipleri MacDonald veMuir ailesi tarafından satın alınan damıtımevi 1958’de ise ciddi bir yenilemeden geçer. 2004 yılında Glenmorangie LVMH (Louis Vuitton MoetHennessy) tarafından satın alınınca dört yıl kadar bu firma altında üretimine devam eden damıtımevi, 2008 yılında başka bir Fransız firması olan La Martiniquaise tarafından satın alınır ve günümüzde hala bu marka altında üretimine devam etmektedir.

Glen Moray 12 markanın Elgin Heritage Serisinin ilk üysei olan ve kullanılmış burbon fıçılarında olgunlaştırılmasının ardından %40 alkol oranı ile şişelenen bir ekspresyon. Glen moray 12 International Wine & Spirit Competition 2013’te Gümüş, 2014’te ise üstün gümüş ödülllerini almıştır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, meşe, narenciye, yeşil üzüm, kavun, armut, sütlü çikolata ve çiçeksi kokular.

Skor: 84

Damak

Vanilya, narenciye, yeşl üzüm, armut, karabiber, karamel, sütlü çikolata, kavun ve çiçeksi tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, armut, vanilya, karabiber ve karamel aromaları.

Skor: 80

Genel

Glen Moray 12 kadehe koyduktan sonra biraz sabırlı olmamız gerekn bir ekspresyon, zira burundaki profil havalandıkça güzelleşiyor ve bunu netlikle farkedebiliyorsunuz. 12 yıllık tek malt viskiler arasında tercih edildiğinde üzmeyecek ekspresyonlardan olan Glen Moray 12 keyifli bir tecrübe yaşamanızı sağlayacaktır.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et