Dewar’s 12

Yazan: theviski
1297 görüntüleme
Viski: Dewar’s 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: William Dewar’s and Sons
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 12

Dewar’s markası 1846 yılında John Dewar ve iki oğlu tarafından kurulmuştur. 1896 yılında market lideri pozisoyonu gelmesiyle bazı ödüller kazanmayıda başarmıştır. 1896 yılında Aberfeldy damıtımevini açarak üretimini arttırmıştır. 1925 yılında Distillers Company ye katılan marka 1986 yılında Guinness tarafından satın alınıp devamında 1997 yılında Diageo tarafından alınmıştır. Bu satın almayı takip eden bir yıl içinde ise marka Bacardi tarafından satın alınmış ve halen Bacardi bünyesinde çeşitli ekspresyonlar üretmektedir. Marka Aberfeldy damıtımevinin yanısıra Autmore, Craigellachie, Macduff, Royal Brackla gibi damıtım evlerinide bünyesinde bulunmaktadır.
Dewar’s markası ile ilgili ilginç bir bilgi olarak, 1987 yılında Sualtı Arkeoloğu E.Lee 1913 yılında Lake Huron bölgesinde batan SS Regina gemisininin enkazında hala çok iyi durumda olan bir kaç sandık Dewar’s buma şansına sahip olmuştur.

Markanın 6 başharmancısı tarafından ortaya çıkarılan bir ekspresyon olan Dewar’s 12, olgunlaşma süresini tamamlaya viskilerin evlendirilmesinin ardından 6 ay boyunca meşe fıçılarda dinlendirilmesiyle ortaya çıkan bir ekspresyondur. %40 alkol oranıyla şişelenen Dewar’s 12, International Wine & Spirit Competition 2013, 2014, 2017 yıllarında gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Uhu, narenciye, yeşil elma, koyu meyve, baharat ve odunsu kokular.

Skor: 79

Damak

Koyu meyve, elma, karamel, narenciye, sütlü çikolata, kuru yemiş, kuru meyve, baharat ve odunsu tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Karamel, koyu meyve, baharat ve elma aromaları.

Skor: 79

Genel

Dewar’s 12 keyifli içim sunan havalandıktan sonra sentetik kokularından kurtulan bir ekspresyon. Dewar’s markasının giriş ekspresyonu olan White Label’a kıyasla daha belirgin profillere ve daha kıvamlı yapıya sahip olan bu ekspresyonu denemenizi tavsiye ederim.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et