Caperdonich 21 Peated

Yazan: theviski
1353 görüntüleme
Viski: Caperdonich 21 Peated
Alkol Oranı: %48
Damıtım Evi: Caperdonich
Şişeleyici: Pernod Ricard
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 21

Caperdonich damıtımevi 1898 yılında Glen Grant damıtımevinin uzantısı olarak olarak Rothes kasabasında kurulmuş olup Glen Grant No.2 adını almıştır. Açılışından kısa bir süre sonra 1902 yılında faaliyetleri durdurulmuştur. Uzun yıllar kapalı kalan damıtımevi 1965 yılında tekrar açılmış ve iki yıl sonra yeni eklenen imbikleriyle faaliyetlerine devam etmiştir. 977 yılında Seagram tarafından satın alınan damıtımevine firma tarafından “Caperdonich” adı verilmiştir. Caperdonich damıtımevi Secret Speyside Collection serisinde (A Vanished) yok olmuş damıtımevi olarak adlandırılmıştır. 2001 yılında Seagram, Pernod Ricard tarafından satın alınınca damıtımevinin faaliyetleri durdurulmuş ve 2011 yılında tamamen yıkılmış ve imbikleri satılmıştır. Caperdonich damıtımevi kapandığı 2002 yılına kadar dört adet imbiğiyle üretim yapmakta olan damıtımevi yıllık ortalama 2 milyon litre kapasiteye sahipti.

Caperdonich 21 Peated Speyside Secret Collection serisi içinde ilk ke 2019 yılında şişelenmiştir. PPM oranını bilmemizle birlikte yüksek miktarda turbalanmış arpa maltından damıtılmıştır. 21 yıllık olgunlaşma sürecinin tamamını Amerikan meşe fıçılarda geçirmiştir. 2002 yılında üretici damıtımevinin faaliyetlerini durdurması sebebiyle tekrar şişelenemeyecek bir ekspresyondur. Caperdonich 21 Peated %48 alkol oranıyla soğuk filtrasyon uygulanmadan şişelenmiştir ve International Spirits Challenge 2020’de 21 yaş ve üzeri tek malt viskiler kategorisinde altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Tadım Notları

Burun

Nane, turba, sedir ağacı, narenciye, karamel, ilaçsı ve odunsu kokular.

Skor: 84

Damak

Turba, narenciye, nane, tuz, karabiber, meyan, sedir ağacı, kuru yemiş ve odunsu tatlar.

Skor: 87

Bitiş

Turba, narenciye, nane, tuz, karabiber, meyan, sedir ağacı, kuru yemiş ve odunsu tatlar.

Skor: 85

Genel

Caperdonich 21 Peated, 18’e kıyasla turba yı burun, dama ve bitişte daha az veren bir ekspresyon. Fıçıda geçen fazladan 3 sene belkide bunun sebebidir diye bir yorum yapmaktan kendimi alıkoyamayacağım. Fiyat performansı dahil edeyim yada etmeyeyim Caperdonich 18 Peated 21 yıllık ekspresyona göre daha keyifli bir tecrübe sunuyor. Damıtımevinin faliyette olmaması hatta yıkılmış olmasından dolayı bir daha bulunması zor bir ekspresyon olacağından denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et