Bulleit Rye

Yazan: theviski
1390 görüntüleme
Viski: Bulleit Rye
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Bulleit
Şişeleyici: Bulleit
Köken: Amerika Birleşik Devletleri
Tip: Çavdar Viskisi
Yaş: YBV

Bulleit markasına dair ilk izler 1830 yılında Augustus Bulleit’in ilk parti üretimi yapmasıyla başlıyor ve 1860 yılında Agustus Bulleit hayatını kaybedene kadar 3’te iki çavdar 3’te bir mısır oranına sahip reçetesiyle üretimine devam ediyor. Agustus Bulleit’in 4 nesil torunu olan Tom Bulleit 1987 yılında Lebanon, Kentucky’de tekrar üretime başlıyor. 1997 yılında Bulleit markasını satın alan Seagram firması damıtma işlemini Lawrenceburg Kentucky’de yapmaya başlıyor. İlerleyen yıllarda Diageo’nun bazı Seegram varlıklarını satınalmasıyla Bulleit markasıda Diageo bünyesine geçiyor ve 2017 yılında Diageo Shelby County, Kentucky’de yeni Bulleit damıtımevini açıyor. Bulleit markası farklı alkol derecelerinde şişelenen Bulleit Burbon, Bulleit Bourbon Barrel Strength, Bulleit Bourbon 10 ve Bulleit Rye olmak üzere 4 ekspresyon üretmektedir.

Bulleit Rye 2011 yılında piyasaya sürülen ve reçetesinde %95 çavdar, %5 maltlanmış arpa barındıran ve ufak partiler halinde %45 alkol oranıyla üretilen bir ekspresyon. Bulleit Rye San Francisco World Spirits Competition 2013’te çift altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Baharat, uhu, mentol, çavdar, muz, tropik meyve ve karamel.

Skor: 81

Damak

Karamel, baharat, çavdar, kuru ot, çimen, muz, tropik meyve, karamel ve armut tatları.

Skor: 83

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, çavdar, kuru ot, muz, karamel ve çimensi aromaları.

Skor: 82

Genel

Bulleit Rye çavdar viskisi sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir viski. Artık ülkemizde bulmak çok zor olsa da görürseniz kaçırmayın derim.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et