Benromach Peat Smoke

Yazan: theviski
589 görüntüleme
Viski: Benromach Peat Smoke
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Benromach
Şişeleyici: Benromach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Benromach damıtımevi 1898 yılında İskoçya’nın Speyside bölgesinde Douglas McCallum tarafından kurulmuştur. Fakat damıtımevinin kuruluşu talihsiz bir şekilde başlamış ve hiç damıtım yapamadan iki yıl sonra kapanmıştır. Nihayet açılışından 13 yıl sonra 1911’de Londra merkezli Harvey McNair & Co tarafından satın alınarak üretime başlamıştır. Bundan sonraki yıllarda da defalarca kez açılıp kapanan damıtımevi en son 1983 yılında tekrar kapanmıştır. Makus talihi 1993 yılında dönerek ünlü şişeleyici Gordon&Mcphail tarafından satın alınmıştır. 1997 yılında tekrar üretim yapabilecek hale getirilen damıtımevi, yeni sahibinin bünyesinde ilk şişelemelerini 2004 yılında yapmaya başlamıştır. Sahip olduğu iki imbikle yılda yaklaşık 500.000 litre üretim hacmine sahip olan damıtımevi aynı zamanda Speyside bölgesinin en küçük üreticilerindendir.

İlk olarak 2017 yılında piyasaya sürülen Benromach Peat Smoke 47ppm oranında turbalanmış arpa kullanılan, ilk dolum burbon fıçılarda olgunlaştırılmasının ardından %46 alkol oranıyla şişelenen bir ekspresyon. 2008 yılında damıtılan alkolün 2017 yılında şişelenmesi ile orataya çıkan bu partinin yaş aralığı 8 ila 9 yıl arasındadır.

Tadım Notları

Burun

İs, limon, bal, vanilya, yeşil elma ve baharat kokuları.

Skor: 81

Damak

Turba, limon, vanilya, sütlü çikolata, zencefil ve çimesi tatlar.

Skor: 80

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Turba, limon, vanilya, karabiber aromaları.

Skor: 81

Genel

Benromach Peated Smoke oldukça yumuşak içimli kıvamlı ve yağlı bir ekspresyon. Turba aromalarını çok yormadan zarif bir şekilde aktaran ve keyifli bir deneyim sunan Benromach Peated Smoke ülkemizde satışa sunulmasının ardından yeni partileri raflarda çok sık göremedik.

Skor: 81
Viski:
Alkol Oranı: %
Damıtım Evi:
Şişeleyici:
Köken:
Tip:
Yaş:

Giriş Yazısı

Tadım Notları

Burun

Burun Profilleri

Skor: 77

Damak

Damak Profilleri

Skor: 71

Bitiş

Bitiş Profilleri

Skor: 68

Genel

Genel Durum

Skor: 72

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et