Benromach 15

Yazan: theviski
645 görüntüleme
Viski: Benromach 15
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Benromach
Şişeleyici: Benromach
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Benromach damıtımevi 1898 yılında İskoçya’nın Speyside bölgesinde Douglas McCallum tarafından kurulmuştur. Fakat damıtımevinin kuruluşu talihsiz bir şekilde başlamış ve hiç damıtım yapamadan iki yıl sonra kapanmıştır. Nihayet açılışından 13 yıl sonra 1911’de Londra merkezli Harvey McNair & Co tarafından satın alınarak üretime başlamıştır. Bundan sonraki yıllarda da defalarca kez açılıp kapanan damıtımevi en son 1983 yılında tekrar kapanmıştır. Makus talihi 1993 yılında dönerek ünlü şişeleyici Gordon&Mcphail tarafından satın alınmıştır. 1997 yılında tekrar üretim yapabilecek hale getirilen damıtımevi, yeni sahibinin bünyesinde ilk şişelemelerini 2004 yılında yapmaya başlamıştır. Sahip olduğu iki imbikle yılda yaklaşık 500.000 litre üretim hacmine sahip olan damıtımevi aynı zamanda Speyside bölgesinin en küçük üreticilerindendir.

2015 yılında piyasaya sunulan Benromach 15 damıtımevinin çekirdek ürün portföyüne katılmıştır. Olgunlaştırmasında, kullanılmış burbon ve şeri fıçılar kullanılan Benromach 15 diğer Speyside viskilerine oranla nispeten yüksek olan turba notalarıyla ön plana çıkıyor. Whisky Exchange tarafından gerçekleştirelen halka açık kör tadım etkinliğinde birincilik kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, kuru üzüm, is, koyu meyve, karabiber, bitter çikolata, kuru muz, narenciye, meşe ve çiçeksi kokular.

Skor: 89

Damak

Bitter çikolata, hafif turba, koyu meyve, narenciye, karabiber, kuru meyve, malt, kestane, çiçeksi ve odunsu tatlar. Kremamsı ve kıvamlı bir yapı.

Skor: 90

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. İs, koyu meyve, kuru yemiş, narenciye, siyah çikolata ve nane aromaları.

Skor: 86

Genel

Benromach 15 burun damak ve bitiş profillerinde dengeli, sunduğu aromaları birbirini baskılamadan tane tane bize aktran çok hoş bir orana sahip. İçerken uyandırdığı his sanki üretim sürecinde bir şeye dokunsanız tüm bu denge ve yapı altüst olacakmış kadar narin ancak bir o kadarda başarılıymış hissi uyandırıyor. Şiddetle denemenizi tavsiye ederim.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et